06:00 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE România, învinsă de Polonia cu 3-0 în preliminariile CM 2018. Incidente grave pe Arena Naţională

11 Nov, 2016 22:55 1764 Marime text
Naționala de fotbal a României este condusă de formația Poloniei cu scorul de 1-0, la pauză meciului care are loc vineri seara pe Arena Națională din București, în Grupa E a preliminariilor Cupei Mondiale de fotbal din 2018. Partida a fost întreruptă în minutul 42 după ce fanii români au aruncat cu torţe pe teren. FRF primise deja un avertisment de la FIFA astfel că, cel mai probabil, următorul meci de acasă, cu Danemarca, dinmartie 2017, se va juca fără spectatori.

În minutul 42, un grup de suporteri români de la peluză au afișat un banner „Rapid nu moare'', au aprins torțe și apoi le-au aruncat pe teren, spre portarul polonez Fabianski, meciul fiind întrerupt de arbitru circa 30 de secunde pentru îndepărtarea obiectelor pirotehnice.

De la stația de amplificare a stadionului s-au făcut numeroase apeluri către suporteri, români și polonezi, să se calmeze și să nu mai arunce cu petarde și torțe.

Echipele de start pentru meciul dintre România și Polonia, care are loc vineri seara pe Arena Națională din București, în Grupa E a preliminariilor Cupei Mondiale de fotbal din 2018:

România: 12. Ciprian Tătărușanu — 2. Romario Benzar, 6. Vlad Chiricheș, 21. Dragoș Grigore (căpitan), 3. Alin Toșca — 5. Ovidiu Hoban, 15. Răzvan Marin — 8. Adrian Popa, 23. Nicolae Stanciu, 7. Alexandru Chipciu — 19. Bogdan Stancu. Selecționer: Christoph Daum.

Rezerve: 1. Costel Pantilimon, 16. Silviu Lung jr — 4. Cosmin Moți, 9. Florin Andone, 10. Alexandru Maxim, 11. Andrei Ivan, 13. Claudiu Keșeru, 14. Iasmin Latovlevici, 17. Eric Bicfalvi, 18. Andrei Prepeliță, 20. Gabriel Enache, 22. Cristian Săpunaru.

UPDATE 23.50

Naționala de fotbal a României a fost învinsă fără drept de apel de formația Poloniei cu scorul de 3-0 (1-0), în această seară pe Arena Națională din București, într-un meci presărat cu incidente, în Grupa E a preliminariilor Cupei Mondiale de fotbal din 2018.

România a făcut cel mai slab joc al său din ultimii ani și a depășită la toate capitolele de Polonia, golurile fiind marcate de Kamil Grosicki (11) și Robert Lewandowski (83, 90+1 - penalty).

UPDATE 23.32

Polonia marchează al doilea gol, prin Lewandowski. Scor 2-0.

UPDATE 23.30

La începutul reprizei a doua, la un corner acordat echipei României, o petardă este aruncată din tribună în careul de 16 metri al echipei Poloniei.

Petarda îl lovește în umăr pe Lewandowski, acesta căzând la pământ.

​Sursa foto: romaniatv.net