De-ale iernii
Evenimentele iernii in Constanta
18:10 18 01 2017 Citeste un ziar liber! Unde ne gasiti?

Lucrezi în străinătate şi ai asigurare medicală? Ce trebuie să ştii dacă vii în România!

ro

28 Dec, 2016 19:20 1145 Marime text

Persoanele fizice care dețin o asigurare de sănătate în țările cu care România are încheiat acord bilateral de securitate socială nu au calitatea de contribuabil la sistemul național de asigurări sociale de sănătate, a anunţat ANAF într-un comunicat.
 
ANAF propune aprobarea procedurii de exceptare de la plata contribuției de asigurãri sociale de sănătate a persoanelor care nu au calitatea de contribuabil la sistemul de asigurãri sociale de sãnãtate, precum și aprobarea modelului, conținutului și a instrucțiunilor de completare a formularului 603 “Declarație pe propria rãspundere pentru exceptarea de la plata contribuției de asigurãri sociale de sãnãtate” și a caracteristicilor de tipãrire a acestuia.
 
Potrivit art. 153, alin. (1) din Codul fiscal, legislației europene aplicabile în domeniul securitãții sociale și acordurilor privind sistemele de securitate socială la care România este parte, urmãtoarele persoane au calitatea de contribuabili la sistemul de asigurãri sociale de sãnãtate:
        a) cetãţenii români cu domiciliul în ţarã;
        b) cetãţenii strãini și apatrizii care au solicitat și au obținut prelungirea dreptului de ședere temporarã ori au domiciliul în România;
        c) cetãțenii statelor membre ale Uniunii Europene, Spațiului Economic European și ai Confederaţiei Elvețiene care nu dețin o asigurare încheiatã pe teritoriul altui stat membru care produce efecte pe teritoriul României, care au solicitat și au obținut dreptul de a sta în România pentru o perioadã de peste 3 luni;
d) persoanele din statele membre ale Uniunii Europene, Spațiului Economic European și Confederației Elvețiene care îndeplinesc condiţiile de lucrãtor frontalier și desfãșoarã o activitate salariatã sau independentã în România și care rezidã în alt stat membru în care se întorc de regulã zilnic ori cel putin o datã pe sãptãmânã;
e) pensionarii din sistemul public de pensii care nu mai au domiciliul în România și care își stabilesc reședința pe teritoriul unui stat membru al Uniunii Europene, al unui stat aparținând Spaţiului Economic European sau al Confederației Elvețiene, respectiv domiciliul pe teritoriul unui stat cu care România aplicã un acord bilateral de securitate socialã cu prevederi pentru asigurarea de boalã-maternitate, care nu dețin o asigurare încheiatã pe teritoriul altui stat membru care produce efecte pe teritoriul României.
 
Potrivit prevederilor alin.(2) al aceluiași articol, nu au calitatea de contribuabil la sistemul de asigurãri sociale de sãnãtate persoanele fizice enumerate mai sus, care dețin o asigurare pentru boalã și maternitate în sistemul de securitate socialã din alt stat membru al Uniunii Europene, Spațiului Economic European și Confederației Elvețiene sau în statele cu care România are încheiate acorduri bilaterale de securitate socialã cu prevederi pentru asigurarea de boalã-maternitate, în temeiul legislației interne a statelor respective, care produce efecte pe teritoriul României și fac dovada valabilitãții asigurãrii, în conformitate cu procedura stabilitã prin ordin comun al președintelui ANAF și al Casei Naționale de Asigurãri de Sãnãtate.
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii