03:12 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Adio, Europa! FC Viitorul părăseşte Europa League, după egalul cu Gent

04 Aug, 2016 23:43 2292 Marime text

În această seară, FC Viitorul a remizat pe teren propriu, în meciul disputat împotriva belgienilor de la Gent, scor 0-0, în manșa retur din turul al treilea preliminar al Europa League, anunţă Gazeta Sporturilor.

După victoria categorică obținută în meciul tur, scor 5-0, belgienii nu au mai forțat, însă elevii lui Gheorghe Hagi nu au avut forța ofensivă de a marca în poarta apărată de Thoelen.

Iancu a expediat primul șut pe spațiul porții belgienilor, în minutul 16 al meciului, dar execuția nu i-a pus probleme goalkeeperului lui Gent, potrivit gsp.ro

Gent a ratat o ocazie importantă de a înscrie, cu 10 minute înainte de final, după ce Foket a centrat de pe partea dreaptă, însă șutul lui Kujovici a fost blocat de Hodorogea.

În repriza a doua, singura ocazie importantă a Viitorului a venit la șutul lui Răzvan Marin din minutul 72, însă execuția sa a fost deviztă, iar apoi reținută de Thoelen, iar aventura europeană a jucătorilor antrenați de Gheorghe Hagi a ajuns la final, scrie gsp.ro