05:37 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Trei jucători de la Axiopolis Cernavodă, eliminaţi în prelungirile meciului cu CFR Constanţa

10 Mar, 2015 00:00 1612 Marime text
Echipa de fotbal din Liga a IV-a Axiopolis Cernavodă s-a ales cu trei jucători eliminaţi în prelungirile partidei jucate în deplasare cu CFR Constanţa, în etapa 19-a a campionatului, Seria Vest.

După cum a declarat arbitrul Cătălin Toader, din Năvodari (foto), în al treilea dintre cele patru minute de prelungire a meciului, la scorul de 2-2, oaspeţii au fost nemulţumiţi de o decizie a arbitrului asistent Cristian Lepădatu, din Mangalia, iar spiritele s-au încins. „Lui Cristian Lepădatu i s-au adresat injurii şi au încercat să-l agreseze, însă nu au reuşit, pentru că au intervenit oamenii de ordine de la stadion. Am arătat trei cartonaşe roşii, drept pentru care am fost înjurat şi eu. La faza cu pricina, cei de la Axiopolis au reclamat un ofsaid indicat de asistent. Cristian Lepădatu nu le-a scos mingea din poartă, jucătorul fiind oprit din alergare, la 25 de metri de poartă. Asistentul era în măsură să ia acea decizie, fiind bine plasat“, a declarat Cătălin Toader, care a spus că, în raportul suplimentar pe care îl va depune la Asociaţia Judeţeană de Fotbal Constanţa pe marginea acestei partide, îl va evidenţia negativ şi pe antrenorul lui Axiopolis, Vasile Enache. Meciul, la care observator a fost preşedintele AJFConstanţa, Lucian Cîrjă, s-a încheiat 2-2. Gazdele au condus de două ori, iar în prima repriză, încheiată cu scorul de 0-0, au ratat o lovitură de la 11 m.

În replică, Vasile Enache a declarat: „N-a fost ofsaid la acea fază. Scăpasem trei contra doi, Husein i-a pasat lui Moise, care a preluat şi a rămas singur cu portarul, moment în care asistentul a ridicat steagul. Eu am alergat să preîntâmpin să nu degenereze lucrurile, nu pentru altceva. Când am ajuns, se dăduseră deja două cartonaşe roşii. A fost un meci în care 90 şi ceva de minute nu s-a întâmplat nimic deosebit, iar noi nu am contestat nimic. E adevărat, la final, s-a iscat o busculadă, dar nimeni nu a fost lovit. Îmi pare rău că ni s-au acordat trei cartonaşe roşii, după ce în tot turul am primit unul singur, şi acele din două galbene. Am jucat şi sub presiune, voiam să luăm trei puncte, era ultima noastră şansă. Ne-a incomodat şi terenul, însă evoluţia noastră a fost sub ce am jucat în amicale şi sub aşteptările mele”. Cele două goluri ale lui Axiopolis Cernavodă au fost înscrise de Husein, iar cartonaşele roşii le-au primit Memet, Moise şi Romică Ivan.

În celelalte partide din serie, s-au înregistrat rezultatele: FC Viitorul - Perla Murfatlar 7-0, Gloria Băneasa - Dunărea Ostrov 2-1 şi Voinţa Valu lui Traian - CS Mihail Kogălniceanu 4-5. Ştiinţa Poarta Albă a avut rundă liberă, iar partida Progresul Medgidia - CSO Ovidiu a fost amânată. Clasament: 1. FC Viitorul - 52p, 2. Cernavodă - 42p, 3. Băneasa - 35p, 4. Ostrov - 30p, 5. Ovidiu - 26p, 6. Mihail Kogălniceanu - 26p, 7. CFR - 21p, 8. Medgidia - 15p, 9. Poarta Albă - 10p, 10. Murfatlar - 6p, 11. Valu lui Traian - 5p.

În Seria Est, scorurile au fost: Sparta Techirghiol - CS Agigea 1-4, Portul Constanţa - Unirea Topraisar 1-1, Avântul Comana - Victoria Mihai Viteazu 1-0. Echipa Vulturii Cazino Constanţa a avut rundă liberă. Alte două meciuri, Victoria Cumpăna - Litoral Corbu şi CS Eforie - Aurora 23 August, le-au revenit gazdelor cu 3-0, întrucât oaspeţii s-au retras din campionat şi pierd la „masa verde“ toate meciurile din retur. Clasament: 1. Agigea - 46p, 2. Eforie - 35p, 3. Topraisar - 32p, 4. Mihai Viteazu - 30p, 5. Portul - 30p, 6. Techirghiol - 26p, 7. Comana - 26p, 8. Cumpăna - 24p, 9. Corbu - 14p, 10. Vulturii Cazino - 8p, 11. 23 August - 0p.