03:01 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Titlul de la Montreal a urcat-o pe Simona Halep pe locul trei în clasamentul mondial

02 Aug, 2016 00:00 1224 Marime text

Titlul cucerit la Montreal, la simplu, al 14-lea din cariera sa, i-a adus Simonei Halep şi o urcare de două locuri în clasamentul mondial, constănţeanca de 24 de ani aflându-se acum pe podium, pe poziţia a treia!

În finală, Halep a dispus cu 7-6, 6-3 de Madison Keys, din SUA, a 12-a jucătoare a lumii. Pentru acest succes, Simona a fost recompensată cu 497.700 de dolari. A fost a 23-a victorie a celei mai bune jucătoare de tenis din România din ultimele 26 de partide în circuitul WTA, Halep mai impunându-se în acest an la turneele de la Madrid şi de la Bucureşti. Până acum în cariera sa, sportiva a cucerit două trofee Premier Mandatory (Madrid şi Indian Wells), iar la Roland Garros şi la Turneul Campioanelor a fost finalistă.

Clasamentul primelor zece jucătoare profesioniste arată astfel: 1. Serena Williams (SUA) - 8.300 puncte, 2. Angelique Kerber (Germania) - 6.745p, 3. Simona Halep (România) - 5.970p, 4. Garbine Muguruza (Spania) - 5.481p, 5. Agnieszka Radwanska (Polonia) - 5.340p, 6. Venus Williams (SUA) - 4.010p, 7. Victoria Azarenka (Belarus) - 3.761p, 8. Roberta Vinci (Italia) - 3.550p, 9. Madison Keys (SUA) - 3.455p, 10. Svetlana Kuznetsova (Rusia) - 3.060p.

Parcursul extraordinar de la Montreal a fost întregit de evoluţia de la dublu feminin, probă în care Simona a făcut pereche cu Monica Niculescu. Cele două românce au disputat finala, pe care au pierdut-o însă în faţa cuplului rus Ekaterina Makarova - Elena Vesnina, scor 3-6, 6-7. Meciul s-a disputat după finala susţinută de Simona la simplu!