11:31 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Show pe teren, show în tribună SSC Farul a zdrobit CFR Constanţa şi a urcat pe locul doi în Liga a 4-a (galerie foto+video)

29 Aug, 2016 00:00 5925 Marime text

Al doilea meci, a doua victorie la scor. Suporter Spirit Club Farul Constanţa merge brici în Liga a 4-a, fiind, după două etape, vicelidera clasamentului, la egalitate de puncte însă cu ocupanta primei poziţii

După 4-1 în runda inaugurală, cu Sparta Techirghiol în deplasare, SSC Farul Constanţa (echipa înfiinţată în această vară de fani ai FC Farul) s-a impus în aceeaşi manieră şi în etapa a doua, sâmbătă, pe terenul echipei CFR Constanţa. Oaspeţii au câştigat cu 6-0 (2-0), spre satisfacţia fanilor farişti, care au făcut spectacol într-o tribună a stadionului din Palas arhiplină.

Antrenorii SSC Farul, Ion Barbu şi Gică Mina, au condus de pe bancă următoarea echipă: Vl. Neagu - Răvoiu (84 I. Barbu), Fl. Pătraşcu (cpt.) (68 Elisei), Bumbac - V. Şicu, E. Amet, Ochia, D. Popa (87 Iacob), Beşleagă - Al. Grigoraş, Mazilu (77 Măgureanu). Oaspeţii au condus meciul de la un capăt la altul. Mazilu a deschis scorul în minutul 24, din faţa porţii, după o centrare a lui Şicu, iar în minutul 45 acelaşi atacant a făcut dubla (unu la unu cu portarul), stabilind scorul pauzei.

Duble Mazilu şi Beşleagă

În partea secundă, gazdele au avut o ocazie la 0-2 (în minutul 48), după care SSC Farul a continuat festivalul de goluri. Minutul 63, 3-0: Beşleagă punctează din careu, după un dribling scurt. Minutul 66, 4-0: acelaşi Beşleagă trage de la 17 m, după ce Mazilu lovise bara la aceeaşi fază. Minutul 74, 5-0: Şicu trage frumos din afara careului. Minutul 86, 6-0: Alex Grigoraş se înalţă şi marchează cu capul, după centrarea lui Şicu.

„Sunt mulţumit, normal, de scor şi de evoluţia băieţilor, care au jucat cu atitudine. A fost o victorie muncită şi pe deplin meritată. Pe lângă cele şase goluri, mai puteam marca, dar a lipsit concentrarea în faţa porţii. M-a satisfăcut şi jocul noilor veniţi, Şicu şi Amet, primul dând şi gol. Sper să o ţinem aşa în continuare, din victorie în victorie“, a declarat Ion Barbu.

Pătraşcu a cântat alături de fani în tribună

Iulian Bărăitaru, Tudorel Fugaru şi Ion Grecu, antrenorii echipei CFR, au mizat pe jucătorii: Oarză - Eracai, Blăniţă (72 Zaharia), Chiru (80 Stroe), Popovici - D. Nicolae (70 Arău), Clement, Avram, Calagi - Talaşman, Mocanu (46 Rusnacenco). Spectatorii au umplut tribuna I a stadionului din Palas, iar galeria SSC Farul a făcut, ca de obicei, spectacol. Fanii au cântat tot meciul, iar odată cu creşterea scorului a apărut şi celebra scandare „Joacă Farul zici că e Realul / Iar Barbone (n.r. Ion Barbu) zici că-i Guardiola!“.

Principalul Farului a şi intrat în joc, în ultimele minute, ca stoper dreapta, iar suporterii au erupt: „Căpitanul, Barbu căpitanul!“ Pe final, fanii au însoţit cu „ole“-uri fiecare pasă a SSC Farul, iar după schimbare, căpitanul Florin Pătraşcu a urcat în tribună şi a cântat alături de fani. După terminarea meciului, suporterii au făcut curat în sectorul de tribună în care au stat.

CS Mihail Kogălniceanu, victorie cu 15-1

SSC Farul s-a impus categoric, cu 13-0, şi în meciul de juniori, în vreme ce restul meciurilor din etapă s-au încheiat cu rezultatele: CSO Ovidiu - CS Năvodari 0-1 la seniori (4-6), la juniori, Sparta Techirghiol - CS Eforie 1-4 (13-1), Viitorul Fântânele - CS Agigea 0-2 (4-1), Gloria Băneasa - Gloria Albeşti 2-5 (6-2), Ştiinţa Poarta Albă - CS Mihail Kogălniceanu 2-1 (1-15), Portul Constanţa - Voinţa Valu lui Traian 1-4 (3-2), Avântul Comana - Unirea Topraisar 3-0 (5-2) şi Farul Tuzla - Victoria Mihai Viteazu 0-3 (0-11).

Juniorii SSC Farul, lideri

În întrecerea de seniori a Ligii a IV-a, clasamentul este următorul: 1. Valu lui Traian - 6p (11-1 golaveraj), 2. SSC Farul - 6p (10-1, trei locuri în urcare faţă de prima etapă), 3. Mihai Viteazu - 6p, 4. Agigea - 6p, 5. Mihail Kogălniceanu - 6p, 6. Eforie - 3p, 7. Albeşti - 3p, 8. Fântânele - 3p, 9. Ovidiu - 3p, 10. Poarta Albă - 3p, 11. Portul - 3p, 12. Năvodari - 3p, 13. CFR Constanţa - 3p, 14. Comana - 3p, 15. Tuzla - 0p, 16. Topraisar - 0p, 17. Băneasa - 0p, 18. Techirghiol - 0p.

La juniori, ierarhia se prezintă astfel: 1. SSC Farul - 6p, 2. Mihai Viteazu - 6p, 3. Mihail Kogălniceanu - 6p, 4. Năvodari - 6p, 5. Comana - 6p, 6. Portul - 6p, 7. Agigea - 3p, 8. Techirghiol - 3p, 9. Ovidiu - 3p, 10. Băneasa - 3p, 11. Topraisar - 3p, 12. Fântânele - 3p, 13. Valu lui Traian - 0p, 14. Albeşti - 0p, 15. CFR - 0p, 16. Eforie - 0p, 17. Tuzla - 0p, 18. Poarta Albă - 0p.

În etapa viitoare, SSC Farul întâlneşte pe teren propriu (stadionul ITC), echipa Avântul Comana, marţi, 30 august, de la orele 16.00 (juniorii) şi 18.00 (seniorii).