Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Romania, in finala mica la Cupa Mondiala din Danemarca

21 Nov, 2005 00:00 540 Marime text
Dupa un parcurs excelent la ultima competitie handbalistica majora inaintea Campionatului Mondial de la Sankt Petersburg, reprezentativa feminina a Romaniei a ratat calificarea in finala Cupei Mondiale de la Aarhus (Danemarca), dupa ce a pierdut la limita partida din semifinale in compania Norvegiei, scor 28-29. Cu fosta jucatoare a HCM-ului, Ionela Galca, in componenta, fetele antrenate de catre Gheorghe Tadici si Dumitru Musi au facut o prima repriza contrastanta, incepand excelent si terminand conduse pe tabela de marcaj, scor 11-17. Desi au intrat mai hotarate pe teren, a doua parte a partidei nu le-a gasit in avantaj pe romance in nici un moment, ele ratand la un moment dat sansa egalarii printr-o lovitura de la sapte metri ratata in minutul 45. Pe final, romancele au mai incercat un forcing care nu a reusit decat sa le apropie la un gol de nordice. Ionela Galca a facut un meci destul de bun in compania Norvegiei, marcand patru goluri, in vreme ce Ramona Vaduva nu a jucat. Romania va mai juca o partida la acest turneu, pentru locurile 3-4, adica finala mica a competitiei. Nationala tricolora va intalni Rusia in acest meci, tara gazda a Campionatului Mondial din decembrie. Rusoaicele au intalnit in semifinale echipa Coreei de Sud, in fata careia au pierdut, tot la limita, scor 30-31. Recompensa pentru ocuparea locului trei va fi de 10.000 de euro, in vreme ce locul patru va fi premiat cu doar 5.000.