12:53 10 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Midia a revenit pe podium

09 May, 2005 00:00 974 Marime text

Fotbalistii din Navodari au invins cu 3-2 in deplasare pe Laminorul Roman, dupa ce in minutul 47 conduceau cu 3-0 * Echipa antrenata de Dan Radulescu are 43 de puncte si se afla pe locul trei in clasamentul seriei * Tot sambata, Callatis a remizat "afara", 1-1 cu FC Ghimbav, in timp ce FC Altay a pierdut la Sacele, 1-3 cu Precizia

Formatia din Navodari a reusit sambata o victorie extrem de importanta, 3-2 in deplasare cu Laminorul Roman, intr-o partida din cadrul etapei a 24-a a Diviziei B la fotbal. Midia a dominat cu autoritate partida si doar ghinionul si arbitrajul indoielnic facand ca la final rezultatul sa fie unul extrem de strans. Echipa antrenata de Dan Radulescu a deschis scorul in min.18 prin Curumi si a marit diferenta de pe tabela, in minutul 41, prin Nita. Lovitura de gratie a fost data in minutul 47 de catre Dragoi, care a ridicat scorul la 3-0 pentru oaspeti. In minutele 50 si 66, Laminorul a inscris gratie unor penaltyuri acordate usor si care au fost transformate de Dinu. In urma acestei victorii, Midia a acumulat 43 de puncte si a urcat pe locul trei al clasamentului Seriei I, la egalitate de puncte cu formatia de pe doi, Dacia Unirea Braila, fata de care are insa un golaveraj inferior. Pe primul loc continua sa se afle FC Vaslui, principala favorita la promovare, care sambata a invins cu 3-0 in deplasare, pe Dunarea Galati si are in prezent 52 de puncte. Tot sambata, "campioana remizelor", Callatis Mangalia a incheiat la egalitate, 1-1, meciul cu FC Ghimbav, disputat pe terenul formatiei brasovene. Dobrogenii au deschis scorul in minutul 2, prin Erdinci Cogali dar Chirchiu a reusit egalarea la inceputul reprizei a doua. Cu 12 remize si 7 victorii in acest sezon, echipa lui Imilian Serbanica are in prezent 33 de puncte si ocupa locul noua in clasamentul seriei. A treia reprezentanta a judetului, FC Altay a jucat sambata, tot in deplasare, impotriva incomodei Precizia Sacele. Gazdele s-au impus cu 3-1, singurul gol al formatiei de pe litoral fiind reusit de Ferenti, in minutul 59. Cu 29 de puncte, Altay-ul pregatit de Cristian Camui ocupa locul 12 in clasament. Urmatoarea etapa (a 25-a) se va disputa miercuri de la ora 15.00.