01:53 11 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HCM reia lupta in campionat

27 Apr, 2006 00:00 915 Marime text

# Scapata de grijile cupelor europene, dupa o evolutie demna de tot respectul, formatia antrenata de catre Aihan Omer joaca azi pe teren propriu contra lui Uztel Ploiesti * Partida conteaza pentru etapa a XXII-a a Ligii Nationale masculine, in meciul tur constantenii impunandu-se la Ploiesti cu scorul de 34-25 (18-10) * Tinand cont ca jucatorii lui Omer vor evolua dupa o pauza foarte lunga in fata propriilor suporteri, este de asteptat ca acestia sa demonstreze inca o data ca sunt alaturi de echipa si sa vina in numar cat mai mare la Sala Sporturilor

Scapata de grijile cupelor europene, dupa o evolutie demna de tot respectul, formatia antrenata de catre Aihan Omer, HCM Constanta, reia astazi lupta in competitia interna, evoluand pe teren propriu contra lui Uztel Ploiesti. Meciul este primul pentru handbalistii de pe litoral, dupa o pauza de aproape o luna, cauzata atat de participarea lor in Cupa Cupelor, cat si de prezenta a sapte dintre ei la lotul national masculin. Dupa cum se stie "tricolorii" au efectuat un stagiu de pregatire care a inclus si Constanta, in vederea dublei manse contra Norvegiei, contand pentru calificarea la CM din 2007. Partida cu Uztel conteaza pentru etapa a XXII-a a Ligii Nationale masculine, in meciul tur constantenii impunandu-se la Ploiesti cu scorul de 34-25 (18-10). Pe atunci, HCM se pregatea pentru disputa europeana cu Sporting Lisabona si nu a lasat nici o sansa gazdelor, care erau recunoscute pentru evolutiile de pe teren propriu. Cel mai bun marcator a fost Marius Stavrositu, cu sapte reusite, urmat de Sandu Iacob (cinci) si George Buricea (patru). In acest moment, Uztel Ploiesti ocupa pozitia a sasea in clasamentul ligii, cu 24 de puncte, in vreme ce HCM este lidera incontestabila, cu sanse foarte mici de a mai pierde titlul de campioana. Tinand cont ca jucatorii lui Omer vor evolua dupa o pauza atat de lunga in fata propriilor suporteri, este de asteptat ca acestia sa demonstreze inca o data ca sunt alaturi de echipa si sa vina in numar cat mai mare la Sala Sporturilor. Meciul va incepe la orele 18.00 si va fi arbitrat de o brigada pitesteana (Popa/Calina).