15:42 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HC Farul, câştigătoarea Cupei oraşului Constanţa (galerie foto)

29 Aug, 2016 00:00 1808 Marime text

Divizionara secundă HC Farul Constanţa a câştigat prima ediţie a turneului amical de handbal masculin Cupa oraşului Constanţa. Gazdele au câştigat toate cele trei meciuri susţinute: 35-25 cu Danubius Galaţi, 44-26 cu HC Farul juniori 1 şi 38-29 (21-13), sâmbătă, cu Ştiinţa Bacău. Podiumul a fost completat de Danubius Galaţi şi de Ştiinţa Bacău, în vreme ce juniorii Farului s-au clasat pe locul patru. Organizatorii au acordat şi trei premii speciale: cel mai tânăr jucător - Gabriel Chilianu (HC Farul); cel mai bun portar - Bogdan Fuică (HC Farul); golgheterul turneului - Alexandru Juverdianu (Ştiinţa Bacău).

La finalul ultimei partide, cea cu Ştiinţa Bacău, Eden Hairi, antrenorul principal al HC Farul, a declarat: „Am simţit o altă motivaţie a băieţilor. A fost un joc diferit faţă de celelalte. Încet-încet, rulăm întreg lotul. Fiecare a înţeles ce trebuie să facă. Păcat că nu am putut folosi patru jucători, toţi cu probleme medicale. Chiar dacă victoria cu Ştiinţa Bacău a părut una facilă, în campionat lucrurile nu vor sta la fel. Cunosc potenţialul adevărat al echipei băcăuane şi faptul că, până la meciul cu noi, Ştiinţa câştigase toate partidele amicale, chiar şi împotriva lui Poli Iaşi, care şi-a anunţat intenţia de promovare. Pentru accederea în Liga Naţională ne vom mai lupta cu echipe precum Galaţi sau Buzău, a doua formaţie având handbalişti maturi, împotriva cărora e greu să joci“.

La începutul lunii viitoare, între 2 şi 4 septembrie, HC Farul va participa la un nou turneu amical, Cupa municipiului Bacău, întrecere la care vor mai evolua formaţiile Ştiinţa Bacău, CSU Galaţi, Poli Iaşi şi CSM Bucureşti II.

Sursa foto: Facebook (Handbal Club Farul Constanţa)