21:58 04 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Farul invinsa in prelungiri la Ploiesti

24 Sep, 2009 03:39 1055 Marime text

farul.jpgFormaţia constănţeană şi-a încheiat periplul în Cupa României, după ce a fost învinsă ieri, la Ploieşti, de echipa locală Astra, cu scorul de 2-1. Golul victoriei a fost înscris în minutul 100 al partidei.

După patru meciuri fără înfrângere, Farul nu a mai reuşit să continue şirul rezultatelor pozitive, fiind eliminată în şaisprezecimile Cupei României de fosta echipă pregătită de actualul tehnician al constănţenilor, Marius Şumudică. Gazdele au deschis scorul cu nouă minute înainte de finalul partidei prin Miranda. Bucuria ploieştenilor nu a durat însă decât trei minute, pentru că fundaşul central al „marinarilor", Diogo a dus meciul în prelungiri, după ce a fructificat în gol o centrare venită în urma unui corner. Echipa constănţeană a forţat pe atac şi în prima repriză de prelungiri, lucru care s-a dovedit păgubos pentru că Astra reuşeşte golul victoriei în minutul 100, după un contraatac care a prins pe picior greşit defensiva constănţeană. Paulinho scoate mingea în faţa porţii la Păun care îndeplineşte o simplă formalitate. Farul părăseşte Cupa României şi se va concentra din acest moment doar pe principalul obiectiv propus la începutul sezonului, promovarea în Liga I. „Mă bucur că am jucat de la egal la egal cu o formaţie din prima ligă. Cred că puteam câştiga şi noi, dar Astra este o echipă puternică din toate punctele de vedere. S-a văzut o creştere în jocul nostru faţă de ultimele partide şi sper să profităm de acest lucru în campionat", a declarat după meci tehnicianul „marinarilor", Marius Şumudică. Acesta a folosit în acest joc următoarea formulă: Sardescu - Măţel, Diogo, Papp, Paşcovici - Matei (Ene - min.67), Teekloh, Păcuraru (Cristocea - min.58), Mansour (Mendy - min.46) - Rusmir, Chico. Partida a fost arbitrată de o brigadă formată din Cătălin Popa (central), Romică Bârdeş şi Marius Marchidanu (asistenţi), Cristina Bujor (rezervă).