21:01 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

De la competiţie la competiţie e tot mai bun Valentin Scanghel jonglează cu titlurile şi cu recordurile naţionale

18 Mar, 2013 00:00 2574 Marime text
Tânărul constănțean Valentin Scanghel, de la CS Farul (antrenori, Cecilia Gevat și Alin Larion) este omul recordurilor în atletismul românesc. Vali a avut un sezon de sală fantastic, pe care l-a încheiat, ieri, la Bucureşti, la Campionatul Naţional de juniori III (categoria sa de vârstă), cu două noi titluri, o medalie de argint şi două recorduri naţionale! Bilanţul său la Campionatele României, în cele aproape trei luni scurse din 2013, este de patru medalii de aur, alte trei prezenţe pe podium şi şase recorduri naţionale. Al cincilea a fost obţinut sâmbătă, în proba de triplusalt de la juniori III, pe care a câștigat-o cu 14,70 m, la mare distanță de ocupantul locului secund, care a sărit 13,56 m. Precedentul record era de 14,61 m și îi aparținea tot lui Vali, care îl stabilise în urmă cu o lună și jumătate, la etapa întâi a Naționalelor de sală rezervate juniorilor 2. Atletul şi-a continuat recitalul şi ieri, în ziua a doua a Naţionalelor, când a stabilit recordul naţional cu numărul şase, la 60 m garduri (unde a reprezentat CS Farul), cu 8,39 s. Precedenta performanţă, de 8,53 s, fusese stabilită, aţi ghicit, tot de Vali, la Campionatul Naţional de juniori 2, de la Bacău, acum trei săptămâni. Ieri, Valentin „Record” şi-a completat evoluţia de gală de la Bucureşti cu o medalie de argint (cu 6,26 m) la lungime, probă în care a concurat pentru Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru” Constanţa. „A fost grea competiţia din Bucureşti, dar m-am descurcat foarte bine. Mă bucur pentru cele două noi recorduri. Urmează sezonul de vară, în care obiectivul meu e să mă calific la Festivalul Olimpic al Tineretului European, în urma altor evoluţii deosebite. Vreau să fac recorduri naţionale la 60 m garduri şi la triplusalt şi în concursurile în aer liber, ceea ce mi-ar asigura prezenţa în lotul României pentru FOTE”, a declarat Vali Scanghel.

Sursa foto: Facebook