19:31 07 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Costel Cioti, dublu campion naţional la tenis de masă (galerie foto)

03 Mar, 2014 00:00 3083 Marime text
Sportivii constănţeni participanţi la Campionatul Naţional de seniori la tenis de masă, de la Buzău, au urcat de 11 ori pe podium. Omul numărul unu a fost Constantin Cioti, care a cucerit două medalii de aur şi una de bronz. Născut în Constanţa, Cioti a reprezentat însă la Naţionale clubul CSM Buzău. Sportivul a ieşit campion la individual (4-1 în finală cu Hunor Szocs) şi la dublu masculin, alături de Adrian Dodean (CSM Arad), iar medalia de bronz a cucerit-o la dublu mixt, împreună cu reprezentanta clubului Pristavu Câmpulung, Camelia Poştoacă. Pe primul loc s-a clasat şi constănţeanca Iulia Necula (jucătoare la CSTA Bucureşti), împreună cu Bernadette Szocs (CSM Bistriţa), la dublu fete. Cuplul Lucian Munteanu - Alexandru Cazacu (Top Spin 08 Constanţa) a ieşit vicecampion la dublu masculin, probă în care tânărul Cristi Pletea (LPS „Nicolae Rotaru” Constanţa) a reuşit performanţa de a ocupa locul trei, alături de Rareş Sipoş (CSM Cluj). Cea mai bună sportivă din România ultimilor trei ani, Eliza Samara (CS Farul), a cucerit la Buzău două medalii, însă niciuna de aur: argint la simplu (unde a pierdut în finală cu 0-4: 5-11, 4-11, 4-11, 7-11 în faţa Cameliei Poştoacă) şi bronz la dublu mixt, unde a evoluat împreună cu Andrei Filimon (Top Spin 08). La dublu feminin, alte trei constănţence au urcat pe treapta a treia a podiumului: faristele Cristina Hârâci şi Ana-Maria Sebe, care au făcut cuplu, şi Roxana Iamandi (tot de la Farul), care a avut-o parteneră pe Roxana Istrate, de la CSM Buzău.

Sursa foto: frtenismasa.ro