06:41 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Campionat Mondial de atletism, cu Andreea Lefcenco şi Andreea Timofei, din Constanţa, la start

17 Jul, 2014 00:00 2931 Marime text
Campionatul Mondial de juniori 1 la atletism, care se desfăşoară între 22 şi 27 iulie, în oraşul american Eugene (statul Oregon), le are printre competitoare şi pe constănţencele Andreea Lefcenco (antrenori, Cecilia Gevat şi Alin Larion) şi Andreea Timofei (antrenoare, Niculina Chiricuţă). „Să sperăm că amândouă vor face o figură frumoasă“, a spus Chiricuţă. Înainte de întrecerea din SUA, Timofei a participat la Campionatul Balcanic de juniori 1, de la Serres (Grecia), unde a obţinut două medalii, aur la 4X400 m (3:44.42) şi argint la 400 m (53.36 s). „Evoluţia Andreei a fost mai bună în ziua a doua, la ştafetă. În prima zi, la 400 m, a spus că s-a simţit obosită după drumul lung. Delegaţia tricoloră a plecat vineri dimineaţă, iar sâmbătă după-amiază a avut loc concursul. Au făcut 12 ore pe drum. Iniţial, trebuia să se plece joi seara. Obiectivul României la această Balcaniadă era ca un număr cât mai mare de sportivi să-şi îndeplinească baremurile de participare pentru Campionatul Mondial. 16 dintre ei şi-au îmbunătăţit recordurile personale“, a mai spus Niculina Chiricuţă.

În clasamentul pe ţări al întrecerii din Grecia, România a ocupat locul 3. Delegaţia tricolorilor a numărat 39 de sportivi, care au obţinut 27 de medalii (şase de aur, 12 de argint şi nouă de bronz), punctajul acumulat fiind 245. Pe primele două poziţii s-au clasat Grecia (323p) şi Turcia (271,5p), ambele ţări concurând însă cu mai mulţi sportivi decât România, 73, respectiv 66. La finele acestei săptămâni, sâmbătă şi duminică, la Piteşti, se desfăşoară Campionatul Naţional pentru seniori şi tineret la care vor concura un număr însemnat de constănţeni.

Sursa foto: Dan Gabriel