mesta
4 - romnational
Acasa arrow Stiri calde arrow Medicamentele, de noua ori mai scumpe de la 1 aprilie

Medicamentele, de noua ori mai scumpe de la 1 aprilie

Joi, 18 Martie 2010 | 14:04:12
R.T.
Print

Tag-uri: scumpiri medicamate tratament coplata
(620)

Pacienţii ar putea să plătească pentru un medicament şi de nouă ori mai mult decât în prezent, din cauza noii scheme de compensare a medicamentelor, a declarat astăzi, preşedintele Camerei Federative a Medicilor, Dan Pereţianu.

Reprezentanţii producătorilor de medicamenteestimează că peste 5,5 milioane de pacienţi cu boli cronice vor plăti, de la 1 aprilie, în medie cu 40% în plus pe medicamentele compensate, dacă proiectul de contract cadru al Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS) va fi aprobat de guvern.

Potrivit reprezentanţilor Asociaţiei Române a Producătorilor Internaţionali de Medicamente (ARPIM), data de 1 aprilie este una extrem de importantă pentru pacienţi şi pentru accesul lor la medicamente. "Guvernul, prin CNAS, doreşte modificarea sistemului de compensare a medicamentelor, de la referenţierea pe generic la cea pe clasă terapeutică. Astfel, România va face un pas înapoi, ajungând la nivelul tratamentului din urmă cu 30 de ani", a declarat directorul executiv al ARPIM, Dan Zaharescu.

Sursa: newsin.ro

Comentarii (0)add comment
Scrie comentariu (va rugam aveti rabdare pana acesta va fi moderat)
micsoreaza | mareste

busy
 

Envirotech
arx nou
Sterk
 
OilDepol
Top articole »
pambu
romat
abcval
VELA IMPEX
 
Agigea Serv
Newsletter »

Aici va puteti abona la newsletterul
Ziua de Constanta



vrajitorul
anvelope de iarna
Anvelope de iarna
Publicitate
Antitepari
Ultimele articole adaugate:

TOMIS PLUS mare

Revista Presei ziare Ziare ePolitic.ro

Site-ul www.ziuaconstanta.ro este optimizat pentru browser-ele Internet Explorer, Mozilla Firefox si Google Chrome, cu rezolutia minima de vizualizare de 1024x768 pixeli.
Pentru probleme legate de functionalitatea site-ului va rugam sa semnalati webmasterul: webmaster@ziuact.ro

© 2012 ZIUA de Constanta, toate drepturile rezervate.