09:27 23 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorii reconfortante pentru HC Municipal

27 Oct, 2003 00:00 280 Marime text
In ultimele doua partide din cadrul celui de-al doilea turneu de sala al Ligii Nationale, handbalistii de la HC Municipal Constanta au obtinut doua victorii reconfortante dupa infrangerea de vineri pe care le-a administrat-o Dinamo Bucuresti (28-33). Sambata, la Focsani, ei au rapus pe Politehnica Iasi cu 36-26 (21-11), la capatul unui meci pe care l-au dominat cu autoritate de la un capat la celalalt. Pentru formatia noastra au marcat: Stavrositu (3), Fl. Nicolae (6), Buricea (4), Baiceanu (8), D. Ali (2), Racovitan (1), Sania (8), L. Toma (4). Ieri, in confruntarea cu Universitatea Poli Izometal Timisoara, jucatorii nostri s-au impus cu 31-26 (16-13). Intalnirea se anunta destul de interesanta dupa ce, in urma cu o zi, timisorenii au fost foarte aproape de a furniza surpriza, cand au condus pe Dinamo Bucuresti la 5-6 goluri diferenta pana in minutul 43, dar au capotat pe final, "ajutati" si de arbitrajul cuplului State - Pavel, acelasi care oficiase pe Dinamo si in partida cu HC Municipal. Meciul echipei noastre cu formatia din Timisoara a fost echilibrat in prima parte. Handbalistii constanteni au acuzat din plin oboseala celorlalte trei meciuri jucate in trei zile si s-au vazut egalii adversarilor lor in prima parte a jocului, cand tabela de marcaj a inregistrat dese rasturnari de scor. Dar dupa minutul 15, ei s-au mobilizat exemplar si au obtinut o noua victorie in campionat, a sasea, din sapte partide jucate pana acum. Golurile echipei noastre au fost inscrise de: Stavrositu (6), Fl. Nicolae (8), Buricea (1), Baiceanu (3), D. Ali (1), Racovitan (2), Oselinsche (2), Geotoiu (1), Sania (4), L. Toma (3).