14:30 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Trei echipe din patru sunt deja calificate

17 Feb, 2004 00:00 660 Marime text

Sferturile de finala ale "Challenge Cup" la handbal masculin

Rezultatul de egalitate pe care HC Municipal Constanta l-a obtinut duminica la HC Minaur Baia Mare (scor 28-28), in sferturile de finala ale "Challenge Cup" la handbal masculin este singurul care da sanse teoretice de calificare ambelor formatii. In rest, in celelalte trei duble confruntari din cadrul acestei faze a competitiei zarurile sunt aruncate, una dintre combatante impunandu-se la diferente de cel putin sapte goluri. Iata care au fost rezultatele:

G.A.C Kilkis (Grecia) - US Dunkerque HB (Franta) 21-28. Formatia franceza a luat o optiune serioasa pentru calificarea in semifinalele "Challenge Cup", impunandu-se in deplasare la o diferenta de sapte goluri (28-21), dupa ce la pauza avea un avans de patru goluri (14-10). De la gazde s-au remarcat K. Chatziaras (7), iar de la oaspeti R. Oskarsson (6). Returul va avea loc sambata.Generali Pallamano Trieste (Italia) - FCK Handbold Copenhaga (Danemarca) 29-21. Dupa meciul tur, gruparea italiana are prima sansa la calificare, ea castigand la o diferenta de opt goluri, foarte greu de surmontat. Dar nu imposibil! Cele mai multe goluri pentru Generali au fost marcate de D. Novokmet si I. Markovski (ambii cate 7), iar pentru FCK Handbold, O.M. Eklund (6). Returul va avea loc sambata.IFK Sk=F6vde HK (Suedia) - Voronezh RPO HC "Energia" (Rusia) 38-28. Suedezii le-au administrat adversarilor lor o "corectie" de 10 goluri. Irecuperabila in returul de sambata. Pentru gazde cele mai multe reusite le-a avut N. Frosmdo (10), iar pentru oaspeti N. Kulikov (7).