11:51 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Se ingrosa gluma

28 Nov, 2002 00:00 537 Marime text

FC National - CS Midia Navodari 3-0 (0-0)

Cand antrenorul "bancarilor" Walter Zenga si-a dat seama ca echipa noastra are antecedente in a elimina echipele care nu o trateaza cu seriozitate, a facut niste schimbari inspirate ce au hotarat soarta calificarii * El menajase sase titulari, dandu-le credit si rezervelor # Nou intratul Caramarin a reusit un hat-trick

Fara a-i avea printre titulari pe Vintila, Curt, Caramarin, Ov. Petre, Sg. Radu, D. Petrescu (tinuti pe banca de rezerve) si S. Ilie (trimis la tineret), FC National era sa pateasca precum Universitatea Craiova in saisprezecimile "Cupei Romaniei", cand a fost invinsa cu 3-2. Atunci, formatia din Banie nu-i aliniase pe Badea, Stanga, Vladoiu si Dragomir, preferand sa-i odihneasca pentru meciurile din campionat. Si acest lucru era sa o coste pe vicecampioana Romaniei, pentru ca gruparea din Navodari a rezistat eroic mai bine de o ora de joc fara sa primeasca gol. Ba chiar a si fortat inscrierea unui gol. Zamfirescu (4) a trimis putin pe langa vinclu, Roman (8) a sutat din 10 m peste poarta, el fiind imitat de Borza (22), care a tras din 8 m. Nationalul a fost insa cea care a avut cea mai mare ocazie a meciului, L. Stefan scotand de pe linia portii o minge a lui Micici (17), ce-l depasise pe Miron. Cu 0-0 la pauza, gandurile antrenorului Leonida Nedelcu se imparteau intre "sunt cu cel putin o clasa mai buni ca noi" si "si daca totusi...". Spera macar sa nu ia gol. Se putea ajunge la "gol de aur" si apoi la penalty-uri. Exersase, cu o zi inainte, cu jucatorii executarea lor. Si voia ca din nou previziunile pe care le facuse inainte de meci sa se adevereasca. Prima data se intamplase la partida cu Universitatea: "Sper sa avem vremea aliat". Si asa a fost. De data aceasta insa, visul era de a ajunge la executarea loviturilor de la 11 m. 64 de minute a visat frumos, dar visul i-a fost intrerupt de schimbarile efectuate de Walter Zenga. Vazand ca echipa sa nu inscrie, italianul i-a introdus in teren pe Caramarin si D. Petrescu. Jocul a avut alta fata, primul reusind un hat-trick de senzatie. A deschis scorul (64) cu un sut la coltul scurt de la 20 m pe care Miron l-a scapat in poarta. L-a majorat in minutul 75 dintr-un penalty acordat cam usor dupa un duel in careu intre R. Miu si V. Iacob. Si l-a inchis in minutul 90, cu un sut de senzatie la vinclu. Pentru Midia drumul din aceasta editie a "Cupei Romaniei" s-a incheiat ieri. Oricum, tinerii jucatori ai lui Leonida Nedelcu s-au comportat onorabil, iar faptul ca au ajuns pana in aceasta faza a cupei, desi se stie ca in vara se vorbea de desfiintarea echipei, nu poate decat sa ne bucure.