08:29 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Mai proaspeti dupa pauza

13 Oct, 2003 00:00 356 Marime text

Callatis Mangalia - Midia Navodari 3-0

Venita la Mangalia cu ambitia declarata de a-si imbunatati situatia din clasamentul "adevarului", Midia Navodari a cedat la scor de forfait, 3-0, in confruntarea cu Callatis, din etapa a opta a Diviziei B de fotbal. Gazdele s-au impus de o maniera clara, dovedindu-se mai proaspete in partea a doua a meciului, cand de altfel au si marcat cele trei goluri ale intalnirii. Callatis a dominat inceputul de meci, avand doua ocazii mari de a marca prin Cozma si Novac, ultimul lovind bara laterala. Odata cu scurgerea timpului, oaspetii au echilibrat disputa, incepand sa apara si ocaziile la poarta lui Budur. Cea mai mare dintre ele a avut-o Curumi, care a luat la tinta bara transversala. Scorul egal consemnat la pauza a fost rapid modificat in repriza a doua. Trecusera doar doua minute de la reluare, si Petrache a reluat cu piciorul stang, din interiorul careului, undeva in stanga portarului Miron. Condusi cu 1-0, navodarenii au inceput sa se precipite. Au aparut gafele si, pe fondul unei caderi fizice a lor, pe teren nu a existat decat o singura echipa, cea a gazdelor. In aceste conditii, au inceput sa curga si celelalte doua goluri. Primul in minutul 62, cand Tanasa a executat excelent o lovitura libera de la 18 m. Ultimul, in minutul 81, atunci cand Chelu a driblat doi jucatori adversi si a trimis la coltul scurt al portii aparate de Miron. Putea fi chiar 4-0, daca mingea sutata de Cozma din marginea careului mic nu nimerea bara transversala. In urma acestui rezultat, Callatis a mai urcat un loc in clasament, fiind acum pe pozitia a patra, cu 16 p, in timp ce Midia a cazut de pe locul 11 pe 13, cu 7 p. Callatis: Budur - Panescu, Nicolae, Ungureanu, Ad. Voicu, Toma (79 Chelu) - Novac (79 I. Ilie), N. Tanasa, Cornateanu (82 Cogali) - Cozma, Petrache. Midia: Miron - Floricica, R. Miu, L. Croitoru, Fugaru, Dragoi - Curumi (81 Coconasu), D. Petre, Borza - Agafitei (71 Boras), S. Zamfirescu (85 Onofrei).