03:56 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HCM va intalni pe UCM Resita in finala Cupei Romaniei

21 May, 2010 03:20 1104 Marime text

hcm_21_05.jpgCampioana României la handbal masculin, HCM Constanţa mai are un singur pas să realizeze eventul în acest sezon, după ce s-a calificat în ultimul act al Cupei României, competiţie care se desfăşoară la Braşov.

După ce a eliminat în sferturi Universitatea Cluj, formaţia pregătită de Eden Hairi a trecut ieri şi de câştigătoarea trofeului de anul trecut, Steaua MFA Bucureşti, impunându-se cu scorul de 31-25. Hotărâţi să-şi ia revanşa în faţa roş-albaştrilor, după eşecul suferit anul trecut în aceeaşi fază a competiţiei, Toma şi compania au întâmpinat probleme doar în prima repriză în faţa steliştilor, cele două echipe mergând cap la cap până spre finalul primelor 30 de minute, scor 11-11. Bucureştenii nu au rezistat însă prea mult şi au pierdut contactul cu formaţia de pe litoral în doar câteva minute, scorul devenind la pauză 16-12 în favoarea HCM-ului. Constănţenii şi-au păstrat un avantaj liniştitor pe tabelă şi în a doua parte, Steaua nereuşind în niciun moment al jocului să se apropie ameninţător. Astfel, la final, HCM s-a impus cu scorul de 31-25 şi s-a calificat fără prea mari probleme în finala Cupei Romaniei. În finală, campioana va întâlni vicecampioana din acest sezon, UCM Reşiţa, care a trecut în penultimul act al competiţiei de CSU Suceava, cu scorul de 30-27. Astăzi, cele două formaţii vor avea zi liberă, câştigătoarea ediţiei 2010 a Cupei României urmând să fie stabilită mâine, când, de la ora 13.00, este programată finala competiţiei.