15:05 11 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Finală echilibrată CSV 2004 Tomis şi Ştiinţa Bacău, la egalitate

18 Apr, 2011 03:00 1198 Marime text
csvtomis.jpgDupă ce Ştiinţa Bacău a profitat de avantajul terenului propriu, impunându-se cu scorul de 3-2 (11-25, 25-23, 25-22, 19-25, 16-14) în faţa celor de la CS Volei 2004 Tomis, în primul meci al finalei Diviziei A1 la volei feminin, formaţia constănţeană a reuşit ieri să egaleze scorul la general.

Elevele lui Darko Zakoc nu au început bine partida a doua a finalei campionatului, cedând primul set, cu 25-22. Începând cu parţialul al doilea, Tomisul a trecut la cârma jocului şi a egalat scorul la seturi, după ce l-a adjudecat pe al doilea cu 25-21. Setul al treilea a fost dominat de la un capăt la altul de constănţence, Gavrilescu şi compania reuşind să-l câştige cu 25-16. Jocul băcăuancelor nu a dat semne de revenire nici în parţialul al patrulea, Tomisul impunându-se într-o manieră categorică, scor 25-15. Astfel, după primele două meciuri, scorul dintre CS Volei 2004 Tomis şi Ştiinţa Bacău este egal, iar următoarele două confruntări vor fi găzduite de Constanţa, la sfârşitul săptămânii viitoare. În eventualitatea adjudecării avantajului terenului propriu, formaţia constănţeană ar putea câştiga primul titlu naţional din istorie.