21:42 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Esec rusinos si calificare ratata

10 Dec, 2009 01:20 1032 Marime text
cvmtomis.jpgFostul component al formaţiei pregătite de Stelio De Rocco, universalul Laurenţiu Lică, a fost cel mai bun marcator al partidei, cu 25 de puncte câştigătoare

Echipa masculină de volei CV Tomis Constanţa a ratat calificarea în optimile de finală ale Cupei CEV, după ce a fost învinsă marţi seara, în deplasare, de formaţia franceză Montpellier Volley, cu scorul de 3-0

(25-17, 25-16, 27-25), în manşa a doua a şaisprezecimilor de finală.

Dorinţa oficialilor constănţeni de a continua tradiţia HCM-ului, care a învins la handbal pe Montpellier, a fost spulberată în Franţa, de o echipă mult mai hotărâtă şi mai eficientă decât cea pe care campioana României a întâlnit-o în tur la Constanţa. Dacă Tomisul s-a crezut calificată după acel 3-0 de la Constanţa, Montpellier Volley le-a dat planurile peste cap elevilor lui Stelio De Rocco. Francezii şi-au impus jocul agresiv încă din debutul partidei din Palatul Sporturilor Pierre de Coubertin, reuşind să se distanţeze în primul parţial la 5-0. Gazdele şi-au continuat atacurile fără greşeli şi după 26 de minute, preluau conducerea la seturi. Campioana României nu reuşeşte să revină în joc nici în al doilea parţial, francezii dominându-l cu autoritate. Astfel, după mai puţin de o oră de joc efectiv, Montpellier era la un set de egalare. Al treilea parţial părea din nou unul de coşmar pentru Began şi compania, Montpellier distanţându-se la un moment dat la cinci puncte pe tabelă, scor 23-18. Din acest moment, tehnicianul Stelio de Rocco găseşte un sextet mult mai echilibrat şi Tomisul revine miraculos în joc, câştigând patru puncte consecutive. Francezii nu renunţă şi au primele mingi de set, anulate însă, de echipa constănţeană care egalează la 25, ducând în prelungiri parţialul. Istoria din manşa tur, când CVM Tomis a câştigat cu 34-32 primul set, nu s-a mai repetat şi Montpellier izbutea să câştige două puncte consecutive şi să ducă întâlnirea în parţialul decisiv. Aici, Tomisul este la doar două puncte de calificare (scor 13-10), însă patru puncte consecutive reuşite pe serviciul lui Brachard readuc echipa franceză în cărţile calificării. Finalul de set aparţine gazdelor care reuşesc să se impună cu 17-15 şi să obţină o calificare miraculoasă în optimile Cupei CEV. În schimb, Tomisul, repetă parcursul din sezonul trecut al cupelor europene şi va continua în şaisprezecimile Cupei Challenge.

Lică, cel mai bun jucător al meciului

Fostul jucător al campioanei României, Laurenţiu Lică, a fost extrem de fericit după meci, universalul reuşind practic să îngroape fosta sa echipă cu cele 25 de puncte câştigătoare. „Este o calificare incredibilă, mai ales pentru mine, care am jucat sezonul trecut la Constanţa", a declarat cel mai bun marcator al partidei. În schimb, de la constănţeni, cei mai buni jucători au fost Voinea şi Liovi, cu 14, respectiv 11 puncte obţinute pentru Tomis.