05:35 23 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Drum deschis in Europa anului 2003

20 Oct, 2003 00:00 460 Marime text

HC Municipal Constanta - Politechnic Olkom Dontsk 27-24 (16-11)

Jucatorii nostri s-au calificat in turul III al "Challenge Cup" dupa ce si ieri, ca si in partida tur, au invins formatia ucraineana * Reusita lor nu a fost lipsita de emotii, ultimele doua minute stabilind castigatoarea * Portarul Mihai Popescu a dat siguranta portii, iar Marius Stavrositu a marcat cele mai multe goluri, insa toata echipa merita felicitata pentru efortul depus

Ca si in partida tur de la Donetsk, HC Municipal Constanta a avut mult de furca in fata echipei ucrainene Politechnic Olkom, din returul dublei manse a turului II al "Challenge Cup". Ieri, in fata a 1.600 de spectatori, formatia antrenata de Aihan Omer s-a impus cu 27-24 (16-11) si, in urma rezultatului din tur, cand a castigat cu 24-23, s-a calificat in runda urmatoare a competitiei. Partida, destul de echilibrata, a decis castigatoarea abia in ultimele doua minute, desi multa lume credea, inaintea intalnirii, ca dupa reusita din Ucraina jucatorii nostri vor trece la pas. Cu toate ca a avut si avantaj de patru-cinci goluri in anumite momente, HC Municipal a "tremurat" pana la finalul jocului, scapand definitiv de emotii in minutul 58, cand scorul era 25-22. Eliminarea lui Sirii, din minutul 14, la scorul de 7-4, pentru lovirea cu pumnul asupra lui Stavrositu, trebuia sa fie un imbold pentru jucatorii nostri. Insa, scapati de "killerul" ucrainean, ei nu au mai fost la fel de concentrati, adversarii reusind chiar sa preia conducerea la 7-8, pentru prima data. Antrenorul Aihan Omer a simtit ziua mai putin buna a portarului Ionut Stanescu si l-a introdus pe mai tanarul Mihai Popescu (18 ani), titularul postului de goal-keeper la nationala de seniori. Acesta, impreuna cu Marius Stavrositu au fost punctele forte ale gruparii de pe litoral, care avea la pauza un avantaj de cinci goluri, 16-11. La reluare, tot HC Municipal a condus ostilitatile pe tabela, dar adversarii nu au abandonat lupta si s-au apropiat la unul-doua goluri in prima jumatate a reprizei secunde, lasand impresia ca vor da lovitura "letala" pe final. Incurajati frenetic de propria galerie, jucatorii nostri s-au mentinut pe val, adjudecandu-si victoria. Una pe deplin meritata dupa efortul depus in ambele manse. Una menita sa bucure atat conducerea clubului, cat mai ales pe toti iubitorii sportului din Constanta, satui de mediocritatea unor echipe pe care le-au asteptat prea mult timp sa faca performanta. HC Municipal: Stanescu, M. Popescu - portari; Stavrositu (9, 4 din 7 m), Fl. Nicolae (3), L. Toma (2), Racovitan (3), Buricea (3), Baiceanu (3), D. Ali, Puscasu, Saulescu, Sania (cate unul), Giotoiu, Oselinsche. Antrenor: Aihan Omer. Politechinc Olkom: Sevcenko, Sumulin - portari; Rogozyn (4), Kurinenko (6), Radcenko (1 din 7 m ), Andriesenko, Sisko (3), Rubnitki (1), Turoceki (4, 3 din 7 m), Onisciuk (1), Grisin (3), Sirii (1), Serov, Vivsianu. Antrenor: Anatoli Rubnitki.