14:07 22 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Din nou in coada, din nou jalnici

23 Sep, 2003 00:00 582 Marime text

FC Brasov - FC Farul Constanta 2-0

Atunci cand pe obrazul suporterului constantean incepusera sa se incordeze primii muschi ai bucuriei ca jocul echipei sale de suflet s-a schimbat in bine fata de anul trecut, fotbalistii Farului au "avut grija" sa-i arate ca lucrurile nu stau chiar asa. Duminica, la Brasov, elevii lui Ion Marin au dezamagit prin prestatia lor penibila, asemanatoare cu cea din marea majoritate a intalnirilor de anul trecut. Chiar daca tehnicianul avertizase, inaintea partidei, ca va renunta la spectacolul prezentat in primele runde al actualului campionat in favoarea pragmatismului, jocul etalat nu are nici o scuza. Aceeasi aparare adormita (lipsita acum de aportul lui R. Oprea si Pascovici, ambii accidentati), aceeasi linie de mijloc absenta, aceeasi linie de atac plictisita, in asteptarea baloanelor utile. Nici adversarul nu a prins o zi extraordinara, dar a stiut ce vrea. A dat gol cu primul prilej pe care l-a avut, a reusit sa-si majoreze avantajul inainte de pauza si sa se retraga imediat "la cutie", dar fara a-i da posibilitatea adversarului sa-l deranjeze prea mult pe Prunea. Iar cand Baltoi (65) a fost eliminat pentru doua "galbene", l-a aplaudat pe adversar pentru usurinta cu care s-a autoeliminat. De multumit i-a multumit lui Prunea ca a deviat in bara penalty-ul executat de L. Mihai si Divinitatii ca a salvat-o de un gol la bara transversala a lui Lungu, din prelungiri. Arbitrul Alexandru Deaconu nu avea motive. Acesta a gresit neacordand cate un penalty ambelor echipe, unul pentru un fault asupra lui Baltoi (36), celalalt pentru un hent al lui Onut (37). Baciu a deschis scorul in minutul 20, cu un sut din intoarcere de la 6 m, iar Dani l-a majorat (39) reluand cu capul o centrare a lui Onofras. 2-0 sec si Farul ramane singura echipa care nu a adunat macar un punct din deplasare, ajungand pe penultimul loc al clasamentului. Situatia este ingrijoratoare in conditiile in care, in runda viitoare, la Constanta vine campioana Rapid (sambata, ora 20.00, televizat pe TVR 2), iar apoi se deplaseaza in capitala, pentru meciul cu Dinamo. FC Brasov: Prunea - Miclaus, C. Balint, B. Nicolae, M. Constantin (74 Bodea), Mozacu - Surdu (66 Buga), Dani, Stere - Onofras, Baicu (85 Iorga). Antrenor: Marius Lacatus. FC Farul: Curca - I. Balan (40 Farmache), Onut, Schiopu, I. Barbu, Senin - Badescu (83 Negru), Lungu, Usurelu (52 Cristocea) - Baltoi, L. Mihai. Antrenor: Ion Marin. Cartonase galbene: Stere (8), M. Constantin (15), C. Balint (24) / Baltoi (17, 65), Senin (21), Balan (37), Farmache (48).Cartonas rosu: Baltoi (58). Arbitri: Alexandru Deaconu - Bogdan Medrea, Miclos Nagy - Dumitru Vlad. Observatori: Valentin Alexandru, Patritiu Abrudan.