13:06 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Departe de locul trei

27 Feb, 2004 00:00 693 Marime text

VC Municipal Midia Constanta - Dinamo Bucuresti 2-3

Voleibalistii de la VC Municipal Midia Constanta au fost infranti, miercuri seara, in derby-ul pentru locul trei al clasamentului Superligii masculine de volei, pierzand cu 2-3 in fata celor de la Dinamo Bucuresti. Confruntarea, ce a facut parte din cadrul etapei a noua a Superligii, a doua a returului, avea o miza foarte mare. Cine castiga acest meci isi aconta, practic, locul trei inainte cu cinci etape pana la incheierea acestei faze a campionatului. Intalnirea a inceput bine pentru echipa noastra, constantenii castigand primul set cu 25-18. In setul secund, bucurestenii au condus in permanenta pe tabela, insa VC Municipal a revenit pe final si a preluat conducerea la 23-22, insa oaspetii s-au impus pana la urma cu 25-23. A urmat cel de-al treilea set, din nou unul bun facut de jucatorii nostri, care l-au castigat cu 25-19. Dinamo a egalat pentru a doua oara scorul pe seturi, adjudecandu-si setul patru cu 25-18 si ducand meciul in setul decisiv, pe care l-a castigat cu 15-13. In urma acestui rezultat, VC Municipal Midia a ramas pe pozitia a patra a clasamentului, cu 14 puncte, cu unul mai putin decat adversara sa de miercuri, care a acumulat 15 puncte. "Sextetul" trimis in teren de Romeo Enescu a fost urmatorul: Parpala, Oros, Began, Iancu, Voinea, Filip; libero: Stoian. Au mai intrat: Halchin, Mihaila si Gavrila. Maine, in etapa a zecea, Volei Club Municipal va evolua, in deplasare, cu Explorari Baia Mare.