00:40 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CS Tomis, debut cu stângul în noul an

10 Jan, 2011 02:19 1064 Marime text

Formaţia feminină de handbal CS Tomis Constanţa a suferit al doilea eşec consecutiv în campionat, cedând pe teren propriu, cu scorul de 28-25, în faţa formaţiei HCM Baia Mare, partidă contând pentru etapa a X-a a Ligii Naţionale.

Elevele lui Ion Puşcaşu au avut o primă repriză foarte bună, reuşind să intre la pauză cu un avantaj de două goluri, scor 13-11. În partea a doua, cele două formaţii au mers cap la cap până în minutul 52, când scorul arăta 22-22. Mai multe greşeli copilăreşti în atac ale Tomisului au făcut ca oaspetele să se distanţeze în mai puţin de două minute la trei goluri, scor 22-25, avantaj pe care şi l-au păstrat până la final, 25-28. Echipa de pe litoral înregistrează astfel primul eşec al anului şi al doilea consecutiv în campionat, după ce etapa precedentă CS Tomis a fost învinsă şi de Universitatea Cluj. Cele mai bune marcatoare ale echipei constănţene au fost: Tîlvîc, cu 12 goluri, Zamfir şi Barcan, ambele cu câte 5 reuşite.