07:27 17 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fotbal (CM) Slovenia, primul succes... european

13 Jun, 2010 22:59 1358 Marime text

Naţionala de fotbal a Sloveniei a câştigat astăzi, scor 1-0, meciul de debut la Campionatul Mondial din Africa de Sud, meci jucat împotriva Algeriei. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Koren în minutul 80, la doar 5 minute după ce Ghezzal a fost eliminat pentru un henţ în careu.

Probabil cel mai slab meci jucat pâînă acum la Mondial nu a adus emoţii decât în prima parte. Algerianii au fost primii aproape de gol după doar trei minute, slovenii răspunzând prin atacantul lui Auxerre, Walter Birsa. Până la pauză, ocaziile s-au putut număra pe degetele unei singure mâini, ele fiind împărţite frăţeşte între cele două formaţii.

După odihnă, niciuna dintre combatante nu a mai vrut să rişte, jucătorii preferând un bombardament de la distanţă. În plictiseala genarală, atacantul Ghezzal a comis o eroare de începător şi situaţia a balansat, europenii profitând imediat de omul în plus dar şi de eroarea impardonabilă a lui Chaouchi.