09:50 17 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Recital de handbal dat de HCM Constanta

12 Dec, 2005 00:00 605 Marime text

# Ieri dimineata, HCM Constanta a obtinut in premiera calificarea in sferturile de finala ale Cupei Cupelor la handbal masculin, invingand pe ZTE Zaporoje cu scorul de 31-19 * Atmosfera din Sala Sporturilor a fost incendiara, publicul frenetic purtand echipa constanteana catre victorie * Elevii lui Aihan Omer nu au lasat nici o sansa oaspetilor, tinandu-i in permanenta la o distanta de cel putin sapte goluri * Acestia au replicat destul de slab, golurile lor fiind inscrise mai mult in faza a doua a atacului * Principalii nostri marcatori au fost Silviu Baiceanu, cu sapte reusite si Laurentiu Toma, cu sase, dar intreaga echipa a jucat foarte bine, un alt evidentiat fiind ca de obicei portarul Ionut Rudi Stanescu

Duminica, orele 11.00, Sala Sporturilor din Constanta. Neincapatoare. Desi multi, spectatorii par destul de linistiti inaintea partidei dintre HCM si ZTE Zaporoje, contand pentru calificarea in sferturile de finala ale Cupei Cupelor. Galeria sta si ea "cuminte", si ucrainenii se incalzesc calmi, crezand ca presiunea publicului va fi aceeasi si pe durata meciului. Echipele se aliniaza pentru debutul confruntarii, iar primul fluier al slovenului Repensek inseamna de asemenea si inceputul vacarmului general. Tactica galeriei da roade, ucrainenii fiind total surprinsi de atmosfera creata pe neasteptate. Incurajarile publicului capata proportii vulcanice, purtand pe aripi o echipa constanteana hotarata sa atace inca din primul minut de joc. Si dupa ce oaspetii reusesc sa mentina o perioada scorul strans, HCM- ul se dezlantuie si incepe sa se distanteze incet dar sigur. Meciul este totusi foarte dur, fiind consemnate foarte multe faulturi, atat de o parte cat si de cealalta. Important este insa ca echipa noastra forteaza, nelasand practic nici o sansa jucatorilor de la Zaporoje, care reusesc sa inscrie putinele lor goluri mai mult pe faza a doua. Pana la pauza, constantenii marcheaza deja de 18 ori, si primesc doar sapte goluri. Este insa prematur sa ne bucuram, tinand cont ca in Ucraina, elevii lui Aihan Omer conduceau la pauza cu 14-10 si cedau terenul in repriza secunda, pentru ca apoi sa piarda meciul cu 28-32. Vine si partea secunda, parte in care HCM trebuia sa alunge orice temere in privinta calificarii. Ucrainenii incep ceva mai bine si se apropie la opt goluri, dar experimentata noastra echipa simte momentul mai greu si reuseste sa se echilibreze la timp, anihiland orice incercare de revenire mai consistenta a oaspetilor. Un aport hotarator il are din nou portarul Ionut Stanescu, dar si Laurentiu Toma sau Silviu Baiceanu, amandoi intr-o forma de zile mari. Acestia doi au fost de altfel si principalii marcatori ai nostri, cu sase, respectiv sapte goluri. Publicul, care nu a incetat nici un moment sa-si incurajeze favoritii, simte calificarea aproape si este in delir. Iar de prin minutul 50, atunci cand lucrurile erau deja clare, incepe si spectacolul, Buricea, Iacob sau Baiceanu inscriind goluri exceptionale in urma unor combinatii foarte reusite. Scorul final, 31-19 spune multe despre cum au decurs ostilitatile dintre echipa de pe litoral si ucrainenii de la Zaporoje. Sa nu uitam cat de increzatori erau oaspetii nostri inainte de meci, declarand ca este imposibil sa piarda la mai mult de patru goluri, si cat de mult au fost ei contrazisi la final de cele 12 goluri diferenta! Iata si echipele care s-au aflat sambata fata in fata, precum si principalii nostri marcatori. HCM- Ionut Stanescu, Mihai Popescu (portari), Mihai Timofte (un gol), George Buricea (2), Florin Nicolae, Silviu Baiceanu (7), Marius Stavrositu (4), Laurentiu Toma (6), Bogdan Soldanescu, Milutin Dragicevic (3), Aleksandar Adzic (4), Miodrag Kazic (1) si Sandu Iacob (3). Antrenori- Aihan Omer si Eden Hairi. ZTE Zaporoje- Valentin Koshovy, Oleksandr Pedan, Sergiy Onufriyenko, Vitaly Nat, Artem Zvyezdov, Sergiy Shelmenko, Andriy Natalyuk, Pavlo Gurkovsky, Volodymyr Kisil, Yevgeny Budko si Mykola Stetsyura. Antrenori- Yacheslav Didushenko (acesta a implinit 45 de ani chiar in ziua partidei) si Olexandr Ryezanov. Partida a fost arbitrata bine de catre o brigada slovena (D. Repensek si F. Pozeznik), delegatul EHF fiind R. Petkov (Bulgaria).