08:15 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

RC Farul, la prima victorie a sezonului

12 Sep, 2005 00:00 576 Marime text
Rugbystii constanteni au reusit sambata dimineata sa sparga in sfarsit gheata, adjudecandu-si prima victorie din cadrul actualei editii a Diviziei Nationale. La finele unei partide pe care a dominat-o cu autoritate, RCJ Farul s-a impus cu scorul de 32-14 in fata formatiei Bucovina Suceava, dupa ce la pauza condusese cu 10-0. Partida disputata sambata pe stadionul din Primaverii a facut parte din etapa a cincea a turului si a fost arbitrata de o brigada compusa din centralul Ionel Tinu si "marginasii" Daniel Boldor si Aurel Spiridon. Primele puncte au venit in minutul 13 al intalnirii cand Darie Curea a reusit sa transforme o lovitura de pedeapsa. Acelasi valoros jucator, transferat in aceasta vara de Farul, a marcat in minutul 27 primul eseu al marinarilor, reusind imediat si transformarea care a dus scorul la 10-0. La opt minute de la startul celei de a doua reprize, Cristian Grigore a reusit al doilea eseu al gazdelor, dupa care acelasi Curea a transformat din nou. Pana la fluierul final, in ultimul sfert de ora al intalnirii, echipa antrenata de Virgil Nastase a mai inscris inca trei eseuri, prin Furcoi (min.67), respectiv Angheluta (doua eseuri - min 72, 79). Victoria de sambata reprezinta un adevarat balon de oxigen pentru "marinari", care in primele patru etape nu inregistrasera decat infrangeri. Gratie diferentei mari de scor, RC Farul a obtinut si punctul bonus iar in prezent are 5 puncte si ocupa locul noua in clasament. Sambata viitoare, in "runda" a sasea, RCJ Farul va juca in deplasare cu Rulmentul Barlad. Revenind la etapa recent incheiata, trebuie mentionate si celelalte rezultate: Dinamo - Steaua 27-23, Contor Zenner Arad - Universitatea Cluj 39-12, Stiinta Petrosani - Remin Baia Mare 0-12 (intrerupt in min.50 din cauza unor incidente), Rulmentul Barlad - Poli Agro Iasi 16-12. In clasament conduce Arad, cu 24 de puncte, urmata de Remin Baia Mare (23 p) si Steaua (20 p), in timp ce Dinamo se afla pe locul patru, cu 15 puncte.