05:14 19 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Altay Dobrogea - Callatis Mangalia 1-3

25 Aug, 2003 00:00 761 Marime text
La primul sau meci sustinut in Divizia B de fotbal, FC Altay Dobrogea, fosta Electrica Dobrogea, si-a dezamagit suporterii, fiind invinsa, scor 1-3, pe terenul propriu de ultima echipa promovata in esalonul secund, Callatis Mangalia. In ciuda pretentiilor pe care conducerea tehnica si administrativa le are de la jucatori, acestia au avut o evolutie modesta. Desi unii dintre ei sunt cu vechi state in esalonul secund, ba chiar si prin Divizia A, nu au putut sa castige un meci contra unei formatii care, timp de 22 de minute, la scorul de 1-2, a evoluat in inferioritate numerica. FC Altay Dobrogea a gafat nepermis in aparare si a ratat mult in atac, la ocazii irosite fiind trecut si un penalty executat de Ferenti. De partea cealalta, Callatis a evoluat excelent. Jos palaria! Cu multa ambitie si daruire in joc, gandire tactica si clarviziune "ca la carte". A dat cel mai bun exemplu de omogenizare rapida a lotului, in ciuda faptului ca, in vara, s-a primenit cu cativa jucatori noi. Apararea a muncit mult, iar atacul a hartuit permanent defensiva adversa, Petrache, dar in special Novac, semanand panica celor de la FC Altay. Prima repriza a fost una echilibrata. Cele doua formatii si-au impartit numarul ocaziilor, cate doua. Gazdele au ratat prin Gechereanu (14 - sut din 6 m, aparat) si Grigorov (25 - Buduru era batut, dar a scos Toma cu capul de langa bara). Oaspetii l-au avut pe Petrache in prim-plan in minutul 3 (sut slab din 7 m), pentru ca, 34 de minute mai tarziu, sa deschida scorul prin acelasi jucator, dupa o actiune de toata frumusetea a lui Novac. Partea a doua a meciului a fost dominata de FC Altay Dobrogea, care a condus la capitolul ocazii mari, nu insa si pe tabela. Culeafa a avut doua asemenea oportunitati, parca trase la indigo, din lovituri libere (47 - in bara transversala; 48 - a respins cu dificultate portarul). Apoi, Toma (Callatis) a facut un hent in careu. A executat slab si a ratat Ferenti (51), iar cei care au inscris au fost tot oaspetii. O centrare a lui Novac l-a gasit excelent pe Cornateanu, care a punctat cu o lovitura de cap. Gazdele au inceput sa spere, reducand din handicap prin V. Roman (67 - "cap" la o lovitura libera executata de Culeafa), insa, in ciuda altor ocazii ale lui V. Roman (73), Culeafa (87), Nedelea (88), tot oaspetii au marcat. In minutele de prelungire (90+3), Ad. Voicu, cu o pasa peste aparare, l-a gasit liber pe Novac, care a lobat mingea peste Milanovici. FC Altay: Milanovici - Grigorov, M. Serban, V. Dragoi, Lucan, Mihu (67 Nedelea) - Gechereanu, Culeafa, Maciuca (46 Pitu) - V. Roman, Ferenti (56 Ciobanu). Antrenor: Leonida Nedelcu. Callatis: Buduru - Nicolae, Ad. Voicu, Ungureanu - Panescu, I. Florea (80 Neagu), Chelu, Cornateanu, Toma (52 I. Ilie) - Novac, Petrache (71 Parvu). Antrenor: Imilian Serbanica.