10:58 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Simona Halep a pierdut primul set din finala de la Sofia. Vezi cum s-a terminat meciul

03 Nov, 2013 19:15 1300 Marime text
Jucătoarea constănțeană de tenis Simona Halep a realizat o performanță fantastică, câștigând cu puține minute în urmă al șaselea turneu din acest an! Simona s-a impus în finala de la Sofia, 2-6, 6-2, 6-2 cu Samantha Stosur, din Australia. „Sunt extrem de fericită. Mi-am dorit foarte mult să câștig la Sofia. Le mulțumesc tuturor celor care m-au susținut. Am simțit sprijinul lor. Și Ilie Năstase a venit să mă susțină. Sper să joc la fel de bine și în 2014”, a declarat Simona Halep. Simona nu a primit niciun meci în capitala Bulgariei, iar pentru adjudecarea trofeului va primi 270.000 de dolari şi 375 de puncte WTA. Simona Halep a mai câştigat în acest an turneele de la Nurnberg, 's-Hertogenbosch, Budapesta, New Haven şi Moscova. De mâine, constănțeanca va ocupa locul 11 în ierarhia WTA, cea mai bună din cariera sa. În istoria tenisului românesc, doar două jucătoare s-au situat mai bine în lume, Irina Spârlea (locul 7 în 1997) și Virginia Ruzici (locul 8 în 1979). „Simona încheie anul extraordinar. Un succes de bun augur pentru debutul noului sezon”, a declarat Ilie Năstase. La finala de astăzi a fost prezent și ministrul Tineretului și Sportului, Nicolae Bănicioiu.