06:33 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Omul anului în România Simona Halep a câştigat peste 4,5 milioane de dolari în acest an

24 Dec, 2014 08:11 1680 Marime text

Jucătoarea de tenis Simona Halep a încasat în acest an cecuri în valoare de peste 4,5 milioane de dolari. Halep a avut un an bun, jucând finala de la Roland Garros şi finala de la Turneul Campionanelor, desfăşurat la Singapore.

Potrivit statisticilor WTA, citate de capital.ro, Simona Halep a câştigat în acest an două titluri la turnee de simplu şi a jucat finalele de la Roland Garros, unde a pierdut finala cu Maria Sharapova şi Turneul Campioanelor, unde a fost învinsă în ultimul act al competiţiei de Serena Williams.

Alături de alte turnee de tenis desfăşurate şi la care a participat cu succes, Halep a încasat în acest an suma totală de 4.519.763 dolari.

În întreaga sa carieră, jucătoarea de tenis din România a câştigat 8 turnee WTA şi 6 turnee ITF, încasând până acum din toate participările suma de 6.559.408 dolari. Un calcul simplu arată că acest an a fost cel mai important din cariera Simonei Halep, aproape 60% din averea sa a fost obţinută în 2014.

Sursa: capital.ro
Sursa foto: fanatik.ro