Pentru perioada Paştelui
informaţii utile, tradiţii, program magazine
01:49 24 07 2017 Citeste un ziar liber! Unde ne gasiti?

Academia Farul, clasări pe podium şi premii speciale la „Tomis Challenge Cup”

ro

20 Jun, 2016 12:13 2508 Marime text
Ediţia a treia a competiţiei internaţionale de fotbal juvenil „Tomis Challenge Cup“ s-a desfăşurat pe trei terenuri Constanţa, cu participarea a 50 de echipe din ţară şi din străinătate.
 
Turneul a fost organizat de Academia de Fotbal Farul Constanţa, cu sprijinul mai multor parteneri, în memoria lui Sevastian Iovănescu, fost jucător, antrenor şi preşedinte al FC Farul. Competiţia s-a desfăşurat la şase categorii de vârstă (de la 2003 la 2008 inclusiv), Academia Farul urcând pe podium la cinci dintre ele şi cucerind şapte premii speciale. De la Constanţa, pe lângă Academia Farul, au mai participat echipele ACS Performer şi Luceafărul 2013. Iată rezultatele şi premiile speciale acordate de organizatori.

Categoria 2008

Meci Locurile 7-8 - Academia Farul 2008 - Delfinite Varna 2 - 5-1
Meci Locurile 5-6 - Sport Team București - Luceafărul Constanța - 3-1
Finala Mică - Academia Farul 2009 - Delfinite Varna 1 -1-3
Finala Mare - Stars Brăila - Galactik București - 1-0
Premii Speciale
Cel mai bun portar - Maksim Marinov - Delfinite Varna 1
Golgheterul Competiției - Andrei Bratosin - Stars Brăila
Cel mai bun jucător - Matei Teiuș - Galactik București

Categoria 2007
Locurile 9-10 - Athletic Slatina - Luceafărul Constanța - 2-3
Locurile 7-8 - Sport Team București - ACS Kids Tâmpa Brașov - 1-6
Locurile 5-6 - Delfinite Varna - Junior Galați - 2-6
Finala Mică - Luceafărul Brăila - New Stars București - 2-4
Finala Mare - Academia Farul - Prosport Focașni - 2-3
Premii Speciale
Cel mai bun portar - Alexandru Projirariu - Prosport Focașni
Golgheterul Competiției - Iustin Doicaru- Academia Farul
Cel mai bun jucător - Mario Roman - Academia Farul

Categoria 2006
Meciuri de clasament
CS Petrolul 95 Ploiești - New Stars București - 1-1 (1-3 după executarea loviturilor de departajare)
Atletico Madrid - ACS Kids Tâmpa Brașov - 6-1
Stars Brăila - Zimbrul Chișinău - 0-0 (3-2 după executarea loviturilor de departajare)
Sport Team București - Prosport Focșani - 8-2
Finala Mică - ACS Kids Tâmpa Brașov - Athletic Slatina - 5-0
Finala Mare - Academia Farul - ACS FC Dănuț Coman - 0-2
Premii Speciale
Cel mai bun portar - Iannis Mușat - ACS FC Dănuț Coman
Golgheterul Competiției - Erik Iencsi - Sport Team București
Cel mai bun jucător - David Popescu - Academia Farul

Categoria 2005
Meci Locurile 7-8 - Luceafărul Brăila - ACS Performer - 0-0 (1-3 după executarea loviturilor de departajare)
Meci Locurile 5-6 - Delta Tulcea - Academia Farul 2 - 2-0
Finala Mică - ACS Berceni - Spartak Varna - 1-1 (3-2 după executarea loviturilor de departajare)
Finala Mare - Academia Farul - Prosport Focșani 2-1
Premii Speciale
Cel mai bun portar - Iulian Livadaru - Prosport Focșani
Golgheterul Competiției - Andrei Stoenciu - Academia Farul
Cel mai bun jucător - Tiberiu Iorga - Academia Farul

Categoria 2004
Stars Brăila - Galactik București - 4-0
Atletico Madrid - Steaua Noua Generație - 7-0
CSS Tulcea - Academia Farul - 1-1
Clasament Final
1. Atletico Madrid
2. Stars Brăila
3. Academia Farul
Premii Speciale
Cel mai bun portar - Dănuț Danciu - Stars Brăila
Golgheterul Competiției - Ciprian Popescu - Atletico Madrid
Cel mai bun jucător - Robert Salim - Academia Farul

Categoria 2003
Cherno More Varna - Academia Farul 2 - 5-0
Steaua București - ACS Berceni - 15-0
Mircea Eliade - Academia Farul - 0-0
Clasament:
1. Steaua București
2. Cherno More Varna
3. Academia Farul
Premii speciale
Cel mai bun portar - Alexandru Dogaru - Academia Farul
Golgheterul turneului - Alexandru Neacșu - Steaua București
Cel mai bun jucător - Claudiu Negoicescu - Steaua București
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii