15:26 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Juniori până în 17 ani Rugbyştii de la Tomitanii debutează astăzi la turneul final

11 Jun, 2014 00:00 1611 Marime text
Echipa de rugby Tomitanii Constanţa susţine astăzi primul meci de la turneul final al Campionatului Naţional rezervat juniorilor până în 17 ani. Competiţia se desfăşoară la Constanţa, pe terenul „Constructorul“ din Complexul Sportiv „Badea Cârţan“, iar Tomitanii (antrenori, Cristian Cojocaru şi Adrian Tinca) întâlnesc, de la ora 10.00, în Grupa Albastră, echipa CSS Bârlad. Formaţia constănţeană este campioana naţională de la categoria de vârstă Under-16, unde a dispus în finală, anul trecut, tocmai de CSS Bârlad, astfel că meciul de astăzi va fi unul al orgoliilor. A doua partidă de azi este cea din Grupa Roşie, dintre CTMRFT Bucureşti şi CS Unirea Iaşi, care se joacă de la ora 11.15. În prima etapă, s-au înregistrat rezultatele: Bârlad - CSO Pantelimon 19-17 (5-9) şi Iaşi - CNAV Bucureşti 20-5 (10-0). Meciurile au două reprize de câte 30 de minute, cu cinci minute pauză.
Tot astăzi, pe stadionul „Mihai Naca“ din Constanţa, RCJ Farul întâlneşte CSM Bucureşti, în al doilea meci susţinut de gazde în Grupa Dobrogea a Cupei României. În prima partidă, „marinarii“ au trecut cu un scor-fluviu, 102-6 (52-6) de RCM Galaţi. Din serie face parte şi CS Năvodari, care are, până acum, o înfrângere şi o victorie (37-6 cu echipa din Galaţi).

Cupa AJR şi AR XV la mini-rugby

Asociaţia Judeţeană de Rugby Constanţa şi Asociaţia Rugby  XV Constanţa, în colaborare cu Inspectoratul Şcolar Judeţean şi cu DJST, au organizat la Constanţa,  pe terenul de rugby CFR, Cupa AJR şi AR XV la mini-rugby. La această competiţie au participat aproximativ 120 de copii cu vârste cuprinse între nouă şi 14 ani, de la echipele CS Perla Murfatlar, AS Victoria Cumpăna, CSO Ovidiu şi CSC Mihail Kogălniceanu. Rezultate: la Under-10 - Mihail Kogălniceanu - Murfatlar 10-10, Cumpăna - Ovidiu 20-10, Murfatlar - Ovidiu 15-10, Cumpăna - Mihail Kogălniceanu 15-10, Cumpăna - Murfatlar 20-10, Mihail Kogălniceanu - Ovidiu- 20-15. Clasamentul după desfăşurarea etapei: Cumpăna, Mihail Kogălniceanu, Murfatlar, Ovidiu; la Under-10 - rezultate: Mihail Kogălniceanu - Ovidiu 20-10, Murfatlar - Cumpăna 10-0, Ovidiu - Murfatlar 10-20, Murfatlar - Mihail Kogălniceanu 20-10, Mihail Kogălniceanu - Cumpăna 15-5, Cumpăna - Ovidiu 10-5. Clasament: Murfatlar, Mihail Kogălniceanu, Cumpăna şi Ovidiu; la Under-14: rezultate: Ovidiu - Mihail Kogălniceanu 10-10, Cumpăna - Mihail Kogălniceanu 5-15, Ovidiu - Cumpăna 25-10. Clasament: Ovidiu, Mihail Kogălniceanu şi Cumpăna.