06:46 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victoria rezervelor

22 Sep, 2003 00:00 560 Marime text
CS Tomis Constanta si =DCsk=FCdar BSK Istanbul (Turcia) au sustinut, sambata, al patrulea meci amical. Dupa ce, luni si vineri, handbalistele noastre se impusesera contra turcoaicelor cu 30-25 si 27-24, iar miercuri cedasera cu 30-35, ziua de sambata a constituit al treilea succes al formatiei noastre. La finele celor 60 de minute regulamentare de joc scorul le-a fost favorabil cu 36-34. La pauza insa conduceau adversarele. Dupa primele minute de tatonare, turcoaicele au preluat conducerea la 5-6 in minutul 11 si au avut in permanenta un avans de trei-patru goluri. Jocul formatiei noastre nu a fost intotdeauna unul bun, iesind in evidenta multe greseli personale. Dupa pauza, insa, in teren au intrat junioarele de la CSS1, "intarite" cu rezervele primei echipe. Cu mai multa ambitie, dar si profitand de relaxarea adversarelor si de unele favoruri facute de arbitri, acestea au reusit sa incline balanta victoriei de partea lor, dupa ce au egalat pe final la 31-31 (55). Ultimele minute au fost dramatice, adversarele mentinandu-se la un gol in spate, insa Tomisul a punctat decisiv cu sapte secunde inainte de final. Din cea de-a doua formatie s-a evidentiat centrul Monica Chitu (9 goluri), fiica arbitrului Nicolae Chitu, cel care de altfel a condus meciul, alaturi Ion Bandi.