14:08 22 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Revirimentul din repriza a doua

10 Sep, 2003 00:00 506 Marime text
Meci foarte bun facut de handbalistele de la CS Tomis Constanta in primul meci din cadrul turneului de sala de la Pitesti, al Ligii Nationale de Handbal. Elevele lui Dumitru Musi au invins, luni seara, pe Astral Posta Calnau, o formatie care in vara s-a intarit serios prin aducerea a cinci-sase jucatoare noi. Prima repriza a fost una echilibrata, adversarele impunandu-se la finalul primelor 30 de minute de joc cu 14-12, dupa o lupta in care cele doua combatante au mers cap la cap. La reluare, insa, handbalistele noastre au reusit sa intoarca rezultatul si, in ciuda unui arbitraj ostil, s-au impus cu 26-22. S-au remarcat Osman, Grecu (cate 7 goluri), Duican (5), Vaduva si C. Strungaru (cate 3 reusite). Aseara, formatia noastra a evoluat contra celor de la Silcotub Zalau, o formatie avida de victorie dupa ce in primul meci a cedat cu 30-25 intalnirea sustinuta contra vicecampioanei Oltchim Ramnicu Valcea. Astazi, de la ora 20.00, Tomis Constanta va evolua contra Otelului Galati, in ultimul meci sustinut in cadrul turneului de la Pitesti. Conform noului sistem de desfasurare a campionatului, anul acesta vor fi organizate patru turnee de sala, la finele carora se va stabili castigatoarea "Cupei Romaniei" si se va face impartirea pe grupe valorice, locurile 1-8, in grupa A, si 9-14, in grupa B.