02:24 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

RCJ Farul, invinsa pe terenul campioanei

16 Aug, 2010 01:39 1448 Marime text
rcjfarul.jpgFormaţia constănţeană se află pe locul 3 în clasamentul Diviziei Naţionale, cu 49 de puncte

După succesul important obţinut etapa trecută în faţa vicecampioanei en-titre, Steaua Bucureşti (scor 32-23), rugbiştii constănţeni nu au mai avut puterea să repete performanţa şi în faţa campioanei Ştiinţa Baia Mare.

Rugby Club Judeţean Farul a pierdut sâmbătă, la Baia Mare, partida contra formaţiei locale Ştiinţa, cu scorul de 23-11 (17-3), în cadrul etapei a patra a play-off-ului Diviziei Naţionale. Disputat pe o căldură înăbuşitoare, meciul a fost controlat în totalitate de băimăreni. Campionii în exerciţiu au avut şansa să deschidă scorul după doar opt minute, însă Pop a ratat o lovitură de pedeapsă. Gazdele au continuat să preseze, efortul fiindu-le răsplătit în minutul 16, când Ene culcă balonul în terenul de ţintă al constănţenilor, iar Pop transformă. Peste un sfert de oră, Dimofte majorează avantajul la 10-0, după ce transformă o lovitură liberă. Pe finalul primei părţi, Ştiinţa Baia Mare mai reuşeşte un eseu, prin Cătună, iar Dimofte transformă. Filip aduce în prelungirile reprizei primele puncte pentru RCJ Farul în acest meci, reuşind să transforme o lovitură de pedeapsă. După pauză, băimărenii mai reduc din turaţie, însă elevii lui Mircea Paraschiv nu reuşesc să se apropie decisiv pe tabelă. Singurul moment când Farul pare să revină în joc se petrece în minutul 70, când georgianului Kakhaber Uchava reuşeşte să înscrie primul eseu pentru Farul în acest meci, ducând scorul la 20-11. Filip ratează însă transformarea, iar băimăreanul Dimofte stabileşte scorul final în ultimele momente ale meciului, transformând o lovitură de pedeapsă. Formaţia constănţeană suferă astfel al patrulea eşec al acestui sezon, însă rămâne pe poziţia a treia în clasamentul Diviziei Naţionale, după eşecul surprinzător al dinamoviştilor, în faţa celor de la CSU Arad, scor 15-13. RCJ Farul a început partida de la Baia Mare cu următoarea echipă: Turashvili, Bejan, Graur, Mitu, Butugan, Carpo, Tavartkiladze, Arhip, Samkharadze, Janties, Mototolea, Filip, Tavana, Nicolae, Mafteev. Rezerve: Natriashvili, Tudose, Uchava, Ageacai, Bucevschi, Pârvu, Bulgac, Strutinski. „A fost un meci frumos şi extrem de disputat. Această partidă a reprezentat şi primul contact al echipei noastre cu echipa din Baia Mare în acest sezon. Am învăţat foarte multe din acest meci şi sperăm ca pe viitor să reuşim să producem surprize în campionat, aşa cum s-a întâmplat etapa trecută", a declarat după meci, antrenorul Farului, Mircea Paraschiv, pentru emaramures.ro. După patru etape scurse din play-off, Ştiinţa Baia Mare continuă să conducă în clasament, cu 67 de puncte (11 puncte bonus), urmată de Steaua Bucureşti, cu 62 de puncte (10 puncte bonus), RCJ Farul, cu 49 de puncte (9 puncte bonus) şi Dinamo, cu 44 de puncte (12 puncte bonus).