01:19 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Prima victorie a returului pentru CS Tomis

22 Feb, 2010 03:02 845 Marime text

cstomis.jpgFormaţia constănţeană s-a impus, sâmbătă, în faţa echipei pregătite de Gheorghe Tadici, HC Zalău, cu scorul de 27-18 (12-12), în cadrul etapei a XVI-a a Ligii Naţionale de handbal feminin. Tomis a început foarte slab, Zalăul distanţându-se treptat la cinci goluri pe tabelă, scor 4-9 în minutul 17. Deşi se părea că trupa lui Victor Dăbuleanu se îndreaptă spre un nou eşec, ultimele 10 minute ale primei reprize au adus o revenire surprinzătoare a gazdelor. Astfel, cu două minute înainte de finalul reprizei constănţencele preluau conducerea, scor 12-10. Scorul la pauză a fost însă egal, 12-12, după ce Zalăul a reuşit două goluri în ultimul minut al primului mitan. Echilibrul s-a menţinut în startul părţii secunde, diferenţa decisiva fiind făcută începând cu a doua jumătate a reprizei secunde, atunci când CS Tomis s-a distanţat la patru goluri, scor 20-16. Elevele lui Tadici nu au mai avut puterea să revină iar formaţia de pe litoral reuşeşte să se impună cu 27-18. Cele mai bune marcatoare ale Tomisului au fost Druţu (8 goluri), Busuioceanu, Tîlvîc şi Iovănescu (câte 4). Cu acest rezultat, CS Tomis acumulează 16 puncte si rămâne pe locul 7.