12:10 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Macel marinaresc

03 May, 2002 00:00 683 Marime text

FC Farul - FCM Bacau 2-3

Suparati pe arbitrajul ostil, fotbalistii constanteni au incercat sa-si faca singuri dreptate sarind la bataie * Golurile au fost marcate de I. Barbu (16), Teican (88), respectiv, Cursaru (59), Badoi (63, 90+3) # Misiunea Farului de a se salva de la retrogradare devine imposibila

Partida FC Farul - FCM Bacau, asteptata cu mult interes de suflarea fotbalistica de pe litoral, a fost una frumoasa, dar si urata in acelasi timp. S-a jucat cu multa ambitie, au fost faze frumoase, s-au inscris cinci goluri. Din pacate, gafele arbitrului Alexandru Tudor si-au pus amprenta asupra acestui meci si prima imagine care ne va aduce aminte peste ani va fi macelul care a avut loc in dupa-amiaza zilei de 1 mai a anului 2002. Este inadmisibil ce s-a intamplat. Asistentul Tudor Constantinescu a fost lovit, la finalul meciului, cu piciorul in cap, iar unii dintre jucatorii alb-albastrilor i-au bruscat pe reprezentantii presei. A fost o bataie ca-n filme, care mai mult ca sigur ca se va lasa cu suspendari si amenzi usturatoare pentru Farul, tinand cont ca gruparea constanteana are antecedente, la inceputul campionatului avand terenul suspendat o etapa, iar o alta a jucat cu portile inchise. Nu este exclus ca, pana la finalul returului, "marinarii" sa evolueze pe terenuri din orase vecine.Partida a avut un debut "exploziv". Era minutul 10 cand, pentru un fault de joc ce ar fi "meritat" cel mult galben, Lungu a primit cartonasul rosu. Impresia generala a fost ca Alexandru Tudor a incurcat cartonasele. Dar nu. El l-a poftit pe mijlocasul farist sa iasa afara, spre surprinderea tuturor. Cu toate acestea, Farul a parut ca nu este socata de aceasta decizie, obisnuita cu nedreptatile pe care le-a suferit in acest campionat. A reusit sa deschida scorul in minutul 16 prin Ion Barbu. Cristocea a executat atunci un corner, Ciubotariu nu a iesit pe centrare, iar fundasul constantean a trimis nestingherit din fata portii. Era 1-0 si multi credeau ca s-a facut dreptate. Mult mai proaspeti, datorita omului in plus, bacauanii au alergat dupa egalare. Ei au ratat doua mari ocazii prin Ciobanu (21) si Pitu (34) si au reusit sa inscrie imediat dupa pauza, prin Cursaru (59), care a retrimis cu capul din 6 metri o centrare a lui Fl. Petcu. Acelasi Petcu a fost coautor la golul doi al bacauanilor din minutul 63. Acesta l-a servit excelent pe Ciocoiu, care a trimis cu capul in bara, mingea a ajuns apoi la Badoi, care a inscris. Moldovenii si-au marit forcingul si s-au vazut in fata golului trei, dar Cursaru a ratat incredibil din careu, trimitand balonul in bara. "Marinarii" si-au spus ultimul cuvant in minutul 88, egaland la 2-2, cand Senin a centrat si Teican a sutat dintr-o bucata, invingandu-l pe Ciubotariu. In ultimele minute, s-a jucat cu garda jos. Badescu putea aduce echipei noastre un gol de trei puncte, daca nu suta, in minutul 90, in plasa laterala. L-a gasit insa Badoi (90+3), care l-a surprins pe Curca pe picior gresit cu un sut sub bara, expediat de la 16 metri. Dezamagiti ca au scapat victoria printre degete, constantenii au cautat imediat vinovatii: arbitrii. Ce a iesit este dificil de povestit. Dar extrem de greu de uitat.Pentru Farul se anunta vremuri din ce in ce mai grele, misiunea de salvare de la retrogradare fiind, practic, imposibila in situatia in care pe litoral vor poposi FC National, Steaua si Petrolul, iar din deplasare va fi foarte greu sa aduca puncte de la "U" Craiova, Gloria si FC Arges. De doi lei sperante ei viseaza sa fie ajutati de jocul rezultatelor. Putin probabil insa dupa "revirimentul" unor echipe. Astazi, fotbalistii nostri se vor deplasa spre Craiova, pentru meciul de maine, de la ora 11.00, in compania Universitatii.FC Farul: Curca - Popete, I. Barbu, Abaluta (70 Chirea), Senin - Dicu (46 Badescu), Lungu, Usurelu, Cristocea (74 Teican) - L. Mihai, Negru.FCM Bacau: Ciubotariu - Codreanu, E. Baciu, R. Ciobanu, Ardeleanu, Bordeanu (56 Fl. Petcu) - Apostol, Nivaldo (27 Ciocoiu), Pitu - Badoi, Cursaru (84 M. Ilie).Cartonase galbene: Usurelu, Barbu, Dicu, Senin, Chirea, Pitu, Cursaru, Badoi.Cartonas rosu: Lungu.Arbitri: Alexandru Tudor (centru) - Tudor Constantinescu, Ispas Cojocaru (asistenti) - Gheorghe Moise (rezerva).Observatori: Mircea Dridea si Mihai Ivancescu.