01:40 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HCM se impune cu emotii la Suceava

05 Oct, 2009 03:03 868 Marime text

hcm.jpgFormaţia de pe litoral continuă seria de victorii din campionat şi după etapa a IV-a a Ligii Naţionale de handbal masculin. HCM s-a impus la limită, scor 25-24, în meciul disputat în deplasare, la Suceava, contra echipei locale CS Universitatea. Constănţenii s-au desprins la două goluri diferenţă încă de la debut, scor 3-1, însă gazdele au revenit imediat şi au preluat conducerea, ajungând la 5-4. Scorul strâns a fost menţinut până aproape de finalul primei reprize, când HCM a profitat de relaxarea sucevenilor şi s-a distanţat la trei goluri, conducând la pauză cu 14-11. După pauză, CSU Suceava a revenit repede în joc, egalând scorul, după ce elevii lui Petru Ghervan au profitat şi de faptul că HCM a jucat fără portar pentru a introduce un jucător de câmp. Din acest moment, constănţenii au clacat atât în atac, cât şi în apărare şi s-au văzut conduşi chiar la trei goluri diferenţă la jumătatea reprizei. Campioana a revenit însă pe final şi golul din ultimele secunde al lui Buricea a adus cea de-a patra victorie consecutivă, HCM împărţind prima poziţie în clasamentul Ligii Naţionale cu UCM Reşiţa, de asemenea neînvinsă până acum.