16:10 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HCM Constanta a castigat derbyul cu Minaur

19 Sep, 2005 00:00 650 Marime text
Handbalistii constanteni pregatiti de Aihan Omer si Eden Hairi au reusit duminica dimineata o victorie extrem de importanta in deplasare, impotriva formatiei Minaur Baia Mare, intr-un meci contand pentru etapa a doua a Ligii Nationale. La finalul a 60 de minute de joc efectiv, HCM s-a impus cu scorul de 40-34 in fata unui adversar valoros care viseaza anul acesta la un loc pe podiumul campionatului. Prima parte a meciului a fost una extrem de echilibrata, dupa 30 de minute baimarenii incurajati de un public frenetic reusind sa conduca cu scorul de 20-19. Si primele zece minute ale reprizei a doua au stat sub semnul echilibrului, dupa care, formatia de pe litoral a reusit sa se mobilizeze si sa isi sufoce adversarul. In minutul 40, unul dintre cei mai buni jucatori ai lui Minaur, ucraineanul Kaiukha a primit direct cartonasul rosu, pentru un fault extrem de dur asupra lui Florin Nicolae. Ultimele minute ale partidei au fost dominate cu autoritate de catre oaspeti, care au reusit momente de adevarat spectacol si goluri de exceptie. Cel mai bun jucator al formatiei noastre a fost Sandu Iacob, care a marcat nu mai putin de 11 goluri. Celelalte reusite au apartinut urmatorilor jucatori: Toma (5), Baiceanu (5), Kazici (4, trei din 7m), Draghicevic (4), Stavrositu (4, trei din 7m,) Nicolae (3), Buricea (2) si Timofte (2). In urma acestei victorii, HCM a acumulat patru puncte si continua sa fie lidera clasamentului Ligii Nationale. Echipa de pe litoral a facut un pas extrem de important pe lungul drum al atingerii obiectivului propus si anume castigarea titlului national. Un alt examen capital va fi cel de joi, cand HCM va primi acasa vizita campioanei en-titre, Dinamo Bucuresti.