08:28 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Greu, foarte greu

27 Sep, 2003 00:00 485 Marime text

HC Municipal - Steaua Bucuresti 32-30

In debutul campionatului Ligii Nationale Masculine de handbal, HC Municipal a obtinut ieri o victorie pretioasa contra Stelei (32-30), una dintre echipele considerate ca poate "pune bete in roate" favoritelor la titlu, Fibrexnylon Savinesti, Dinamo Bucuresti si, bineinteles, echipa noastra. Gruparea de pe litoral a avut un inceput de meci mai slab. Dar jucatorii antrenati de Aihan Omer au reusit, pana la urma, sa reduca din handicapul de sase goluri pe care il aveau la un moment dat la scorul de 4-10. Greselile de incepatori au fost completate cu ratarile din pozitii favorabile, portarul stelistilor Cl. Stan reusind o prima repriza foarte buna. Steaua a mizat mult pe contraatac, avand in Mazilu (sase goluri in prima repriza) si Cian (patru) armele secrete. Dar dupa prima jumatate de repriza, pe fondul relaxarii Stelei, HC Municipal a redus din handicap, reusind sa egaleze gratie a trei goluri inscrise intr-un minut (19) de L. Toma, dar si socului pe care l-a resimtit odata cu ratarea unei lovituri de la 7 m a lui Mazilu. Pana la pauza s-a mers cap la cap, rezultatul de pe tabela fiind 15-16. In conditiile in care s-a ratat mult, HC Municipal a fost salvata de "ghiulelele" lui Fl. Nicolae, autor a sapte goluri in prima parte. Revirimentul echipei noastre din partea a doua a primei reprize s-a facut simtit si dupa pauza. Mult timp cele doua team-uri au fost la egalitate, echilibrul rupandu-se la 28-25 (48). HC Municipal a condus si cu patru goluri diferenta (30-26, 31-27), dar tot in urma unor erori in atac si aparare, Steaua s-a apropiat periculos, fiind nevoie de golul lui Stavrositu, marcat in ultimele 30 de secunde, pentru a se pune stop emotiilor. Rezultat final 32-20 si formatia noastra a facut un mic pas important in incercarea de atingere a obiectivului din acest an fixat de conducere: cucerirea titlului de campioana nationala. Au marcat: Fl. Nicolae (13), Baiceanu (3), Buricea (1), L. Toma (7), Savrositu (7), Puscasu (1), pentru HC Municipal, respectiv Cian (11), Mihaila (1), C. Gheorghe (8), Bilal (2), Mazilu (7), Telehuz (1), pentru Steaua.