22:20 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Final de an dezamagitor

21 Dec, 2009 05:44 1101 Marime text
cvmtomis.jpgCVM Tomis a pierdut locul întâi în clasamentul Diviziei A1 la volei masculin, campioana fiind detronată de Dinamo

Formaţia pregătită de Stelio de Rocco a încheiat turul de campionat cu o nouă contraperformanţă, fiind învinsă sâmbătă, la Bucureşti, în derbiul cu Dinamo, cu scorul de 3-0 (25-23, 25-22, 34-32).

După eşecurile umilitoare cu 0-3, în faţa formaţiilor Remat Zalău şi Montpellier, Club Volei Municipal Tomis a mai primit încă o lovitură în ultimul meci al turului. Began şi compania au fost depăşiţi clar în derbiul din Sala Extreme din Capitală, contra celor de la Dinamo cu acelaşi scor. Deşi victoria pare categorică, partida s-a desfăşurat sub semnul echilibrului. Cele două echipe au mers cap la cap în fiecare set, dinamoviştii reuşind, pe greşelile adversarilor, să se desprindă chiar în momentele cheie ale celor trei parţiale. Gazdele au început mai bine meciul, desprinzându-se pe tabelă la trei puncte diferenţă (scor 12-15 şi 14-17), constănţenii egalând după două atacuri câştigătoare ale lui Began şi Voinea şi un blocaj perfect al lui Hernandez. La prima minge de set a bucureştenilor, liberoul Tomisului, Răzvan Tănănăsescu, revenit la echipa de bază după ce gripa l-a făcut să rateze un meci, a greşit preluarea şi a oferit cadou primul set gazdelor. Campionii încep mult mai bine setul secund reuşind să se desprindă pe serviciul lui Hernandez la cinci puncte, scor 9-4. Din păcate, greşelile neforţate ale constănţenilor au făcut ca alb-roşii să revină în joc şi să conducă cu 15-18, avantaj păstrat până la finalul parţialului, câştigat de Dinamo cu 22-25. Setul 3 a fost controlat în totalitate de Tomis care a condus chiar şi la patru puncte diferenţă, scor 15-11. Gazdele au egalat din nou spre final după ce au profitat de greşelile la preluare ale constănţenilor, ducând parţialul în prelungiri. După cinci mingi de set irosite ale Tomisului, dinamoviştii au încheiat partida adjudecându-şi setul cu 34-32 şi meciul cu 3-0. Cu acest rezultat, Dinamo a detronat campioana ultimilor ani de pe poziţia de lider şi a devenit campioană de iarnă. Tehnicianul Tomisului, Stelio de Rocco a început partida cu sextetul format din Began (cpt.), Voinea, Firpo, Dumitrache, Didorciuc, Hernandez şi Tănăsescu - libero. În celelalte meciuri ale rundei cu numărul 11 s-au înregistrat rezultatele: Ştiinţa Explorări Baia Mare - VCM Piatra Neamţ 3-1, CVM Braşov - Unirea Dej 0-3, Torpi Târgu Mureş - Remat Zalău 3-2, SCMU Craiova - Steaua Bucureşti 2-3 şi Universitatea Cluj - Dacia Buzău 3-0. Clasament: 1. Dinamo Bucureşti, 20 puncte (setaveraj 30-9); 2. CVM Tomis, 20 pct. (setaveraj 27-9); 3. Torpi Târgu Mureş, 18 pct. (setaveraj 23-17); 4. VCM Piatra Neamţ, 18 pct. (setaveraj 23-19); 5. Remat Zalău, 17 pct. (setaveraj 24-11); 6. Unirea Dej, 17 pct. (setaveraj 23-18); 7. U Cluj, 17 pct. (setaveraj 24-21).