13:04 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Farul a revenit acasa victorioasa

23 Feb, 2004 00:00 710 Marime text
FC Farul Constanta a castigat ultimul meci amical pe care l-a sustinut, in cadrul turneului din Cipru, contra formatiei Kairat din Kazahstan. Echipa pregatita de Ion Marin s-a impus cu 2-1, dupa ce la pauza a condus cu 1-0. Golurile faristilor au fost marcate de Baltoi (25) si Balan (68). "Unsprezecele" aliniat a fost urmatorul: Unchias - Farmache, Onut, Pascovici, Florea - Gurita, Lungu, Usurelu, Cristocea - Doicaru, Baltoi. Au mai intrat: R. Oprea, Barbu, Schiopu, Balan, Balasa, L. Mihai, S. Mocanu, Gheorghiu si Camboianu. Nu au fost utilizati Senin si Amamoo, ambii accidentati. Ieri, delegatia "alb-albastra" s-a intors acasa. Jucatorii vor avea liber pana marti, cand isi vor relua pregatirile, iar sambata vor sustine un meci amical cu divizionara B CSM Medgidia.

Lungu a debutat in nationala

Portarul George Curca a fost titular in partida pe care selectionata divizionara a Romaniei a castigat-o sambata cu 3-0 (goluri Mihut 11, Danciulescu 89 si Caramarin 90+2) contra Ungariei, in finala turneului amical din Cipru. In acest meci si-a facut debutul la nationala si mijlocasul Florin Lungu. Acesta a fost introdus in minutul 87 in locul lui Ad. Cristea si a dat pasa decisiva la al doilea gol al meciului. Interesant este cum a ajuns el la nationala. Anghel Iordanescu a apelat la el dupa ce a aflat ca Soava este accidentat si nu poate evolua. Lungu se afla cu lotul Farului pe drum spre Nicosia si a ajuns la meci cu 15 minute inainte de fluierul de start.