12:10 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Doar gura este de ei

26 Aug, 2002 00:00 610 Marime text

FC National - FC Farul 4-1

Inaintea plecarii in capitala, jucatorii constanteni isi propuneau sa faca un meci bun, incercand astfel sa obtina cel putin un punct * Ei au aratat ca, de la a vrea si pana la a putea, este o mare diferenta * In afara lui Baltoi, Lungu si Badescu, restul jucatorilor au jucat extrem de modest, etalandu-si care mai de care greselile de incepatori * Intr-o partida in care Nationalul a dominat-o aproape in totalitate, echipa noastra a trimis de trei ori mingea in bara, ultima oara chiar din penalty

Plecati cu ganduri marete in capitala, fotbalistii Farului nu au reusit sambata mare lucru, intorcandu-se cu o infrangere la scor (4-1). O echipa ca Nationalul este foarte greu de batut, in conditiile in care, si atunci cand este scufundata in datorii, gruparea din Cotroceni tot are parte de transferuri spectaculoase, avand parca magnet la jucatorii cu stagii pe la Steaua, Dinamo, Rapid. Mult mai matura in joc, vicecampioana Romaniei a dovedit, sambata, ca victoria cu 1-0, chiar si intr-un meci amical cu Valencia, ce a facut furori in fotbalul european, nu a fost o pura intamplare. Echipa italianului Walter Zenga se anunta inca de pe acum drept o candidata la titlu, chiar daca in primele doua etape a trecut de echipe considerate mici, UTA si FC Farul. Maniera cu care a abordat aceste confruntari o plaseaza printre favorite, iar faptul ca are un program mai lejer in prima parte a campionatului ii sporeste si mai mult sansele. Farul, echipa ce in acest campionat si-a propus o clasare in primele opt echipe, pare sa acuze obisnuitul trac de inceput de sezon. Fara cativa dintre titularii formulei standard pe care antrenorul Petre Grigoras a incercat-o in amicale, "marinarii" nu au reusit decat sa le fie niste sparing-partneri unor fotbalisti adevarati ca D. Petrescu, D. Prodan, S. Ilie, Ov. Petre sau Sg. Radu, impulsionati si de prezenta in tribune a selectionerului Anghel Iordanescu. Cu multe greseli de incepatori, atat in aparare cat si la constructie, echipa noastra nu putea emite mari pretentii din moment ce doar doi-trei jucatori (Baltoi, Lungu si, oarecum, Badescu) au putut trece peste semiesecul din prima etapa.O faza excelenta intre cele doua varfuri de lance ale bancarilor, Sabin Ilie si Sergiu Radu, s-a incheiat nefericit pentru constanteni, ultimul fructificand centrarea lui Sabin (18). Acesta din urma a tinut mortis sa-si treaca si el numele pe lista marcatorilor si a inscris pentru 2-0, dupa numai noua minute. Introducerile la pauza ale lui Chirea si Usurelu au schimbat oarecum fata echipei constantene in primele minute ale partii secunde. Zicu si Baltoi au expediat de doua ori balonul in bara, insa acest lucru nu avea decat sa-i ambitioneze pe "bancari", care si-au dat seama ca 2-0 poate fi cel mai periculos scor. Echipa bucuresteana si-a reinceput elanul ofensiv la poarta lui Curca si a punctat pentru 3-0 prin Sg. Radu. Degeaba Baltoi a redus din handicap pentru 3-1, pentru ca Nationalul a vrut cu tot dinadinsul sa castige la trei goluri diferenta, punctand, in minutul 86, prin Caramarin. Cu acest lucru a fost parca de acord si bara transversala a lui Vintila, care s-a opus la penalty-ul ratat de Senin in minutele de prelungire. Notabile sunt si doua ocazii ale lui Badescu (lovitura libera executata aproape de vinclu) si Baltoi (sut slab din careu), consemnate tot pe final de meci.FC National: Vintila - P. Marin, Curt, D. Prodan, Iordache (32 Olah) - D. Petrescu, Caramarin, Ov. Petre, Coman (69 Nae) - S. Ilie (78 Iacob), Sg. Radu. Antrenor: Walter Zenga.FC Farul: G. Curca - Ad. Voicu, Schiopu, Vatavu (46 Usurelu) - Badescu, Lungu, Zicu (66 Bogdanovici), Cristocea, Senin - L. Mihai (46 Chirea), Baltoi. Antrenor: Petre Grigoras.Arbitri: Marian Salomir - Marius Beudeanu, Dragos Iliescu - Silviu Bogdan.