18:52 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CSV 2004 Tomis invinsa din nou de Dinamo

07 Dec, 2009 02:53 648 Marime text

csvtomis.jpgDerbiul Diviziei A1 la volei feminin dintre Dinamo şi CS Volei 2004 Tomis s-a încheiat cu victoria bucureştencelor, cu scorul de 3-2 (25-21, 17-25, 25-16, 21-25, 15-11). Partida care s-a întins pe durata a două ore a început bine pentru Dinamo, care şi-a adjudecat setul inaugural. Echipa pregătită de Aleksandar Boskovic nu a rămas datoare şi, cu un joc bine făcut de Katarina Barun, a revenit şi a egalat situaţia la seturi. Cele două formaţii au împărţit şi următoarele două parţiale, meciul ajungând astfel la setul decisiv, unde gazdele s-au dovedit mai constante, ele desprinzându-se încă de la început la 5-1. La mijlocul setului însă, Tomis a trecut în avantaj, scor 8-7. Câteva mingi punctate de fosta componentă a echipei constănţene Radostina Chiţigoi, şi de Alida Marcovici au făcut ca victoria să revină lui Dinamo. Gruparea bucureşteană a reuşit astfel să-şi egaleze la puncte Tomisul, cu două etape înainte de finalul turului. Este a doua victorie a lui Dinamo în acest sezon, împotriva rivalei, după succesul din ultimul act al Cupei României, scor 3-0. Într-un alt meci contând pentru etapa a IX-a, la Galaţi, CSU Metal a trecut cu 3-0 de CSM Sibiu. Campioana ocupă primul loc în clasament, cu 18 puncte, însă are un meci mai mult disputat.