00:33 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CS Tomis a remizat în Portugalia

15 Nov, 2010 02:49 616 Marime text
Formaţia constănţeană a terminat la egalitate, scor 27-27, partida susţinută pe terenul formaţiei Madeira Andebol (Portugalia), din cadrul primei manşe a turului 3 al Cupei Cupelor la handbal feminin.

Tomitanele au avut un start ezitant de meci, gazdele profitând şi distanţându-se în debutul întâlnirii la trei goluri pe tabelă. Tomisul a revenit însă până la pauză şi au intrat la cabine cu un handicap de un gol, scor 13-14. După pauză, portughezele reuşesc din nou să se desprindă pe tabelă, astfel că, înainte cu doar zece minute de final, Madeira conducea cu 25-20. Constănţencele revin spectaculos pe final şi egalează în ultimul minut al întâlnirii, stabilind scorul final, 27-27. Astfel, calificarea formaţiei pregătite de Ion Crăciun se va decide în returul de la Constanţa, programat pentru duminică, de la ora 11.00. Pentru echipa constănţeană au marcat Andreea Tîlvîc şi Aneta Barcan (ambele cu câte 6 goluri), Cristina Zamfir (5), Nicoleta Rusu (4), Loredana Mateescu (3), Mihaela Pîrîianu (2) şi Diana Pătru (1).