00:48 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Constănţenii vor o semifinală românească

24 Nov, 2008 02:27 806 Marime text

handbal.jpgHCM îşi va afla mâine adversarul din turul următor al competiţiei, după tragerea la sorţi de la Viena

Handbal Club Municipal Constanţa s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Cupelor, după ce a învins sâmbătă, în deplasare, pe ABC Braga, scor 28-24 (8-9), într-un meci contând pentru turul al treilea al competiţiei.

Cu doar trei goluri avans după partida tur, scor 21-18, constănţenii aveau de muncit pentru a obţine calificarea în faza următoare a Cupei Cupelor. Portughezii de la ABC Braga au început meciul hotărâţi să recupereze terenul pierdut la Constanţa şi au condus pe tot parcursul primei reprize, egalând la un moment dat scorul la general (6-9, în minutul 27). Echipa pregătită de Zoran Kurtes şi Eden Hairi revine însă pe final şi se apropie la un singur gol diferenţă, astfel, scorul la pauză arăta 8-9 pentru ABC de Braga. Portughezii mai au o forţare în cea de-a doua parte a meciului, când refac diferenţa de trei goluri, HCM revenind şi preluând pentru prima dată conducerea pe tabelă, după golul lui Florin Nicolae, scor 17-16. Echilibrul se menţine până spre finalul jocului, când vicecampioana României se desprinde la două goluri, scor 22-20 în minutul 55, prin reuşitele lui Sadoveac şi Buricea. Din acel moment, gazdele se descumpănesc, iar formaţia constănţeană încheie meciul cu o victorie care le aduce calificare în optimile de finală ale Cupei Cupelor, scor 28-24. Cei mai buni marcatori ai HCM-ului au fost Laurenţiu Toma, cu 6 goluri, Sabou (5), Csepreghi (4), Florin Nicolae (4), Băiceanu (3), George Buricea (2), Marius Sadoveac (2), Adzic (1) şi Pavlovic (1). De remarcat este evoluţia foarte bună a portarilor, Stănescu şi Popescu, cei doi fiind decisivi în momentele cheie ale jocului, când au avut câteva intervenţii salvatoare. După partidă, directorul executiv al dobrogenilor, Nurhan Ali, s-a declarat extrem de încântat de jocul echipei şi spune că ar vrea să întâlnească Steaua în semifinalele competiţiei. „A fost un meci greu, mai ales după maniera de arbitraj din prima repriză. Mi-a fost un pic teamă, dar echipa nu putea să aibă două meciuri rele la rând. Băieţii au fost minunaţi azi, dedicăm victoria jucătorului nostru, George Buricea, care ieri a devenit tătic, iar în semifinale ne dorim să întâlnim Steaua, să arătăm cine e mai bun în România“, a spus oficialul constănţean. Duminică s-au mai disputat partidele: Pler KC - Dunaferr SE (30-32 în tur), HC Vardar Skopje - Kadetten Handball (33-27) şi Alpla Hard - Kaustik Volgograd (34-31). Handbal Club Municipal îşi va afla mâine adversarul din optimile de finală ale competiţiei. S-au mai calificat în turul următor, după partidele de sâmbătă, Pevafersa Valladolid (Spania), KIF Kolding Elite (Danemarca), HSG Nordhorn (Germania) şi Paris Handball (Franţa).