01:21 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Umilite de „galactice"

17 Feb, 2010 16:48 1208 Marime text
cstomis.jpgCS Tomis rămâne pe locul 7 şi după meciul disputată în devans la Râmnicu Vâlcea împotriva campioanei Oltchim.

Deşi vor disputa un meci extrem de important duminică, în faţa campioanei Danemarcei, Viborg HK, vâlcencele nu le-au menajat deloc pe elevele lui Victor Dăbuleanu, impunându-se în final la o diferenţă de 19 goluri, scor 44-25. Echilibrul s-a menţinut doar în primele cinci minute, „galacticele" lui Radu Voina reuşind o serie de nouă goluri consecutive, scorul luând proporţii la jumătatea primei părţi, scor 12-3. Fiind în ton cu jocul din partidele precedente, constănţencele nu se regăsesc ratând din nou exasperant de la punctul de 7 metri. Ecartul de pe tabelă continuă să se mărească, gazdele intrând la pauză cu un avans liniştitor, scor 22-12. După pauză, Voina se hotărăşte să odihnească jucătoarele care au evoluat în partida cu Dinamo Volgograd. Acest lucru nu aduce nimic nou în evoluţia scorului, jocul Tomisului fiind în continuare apatic şi previzibil. Astfel, diferenţa de scor nu conteneşte să se mărească, la final tabela de marcaj arătând 44-25 pentru Oltchim, în condiţiile unei evoluţii sub aşteptări a Tomisului, o echipa cu pretenţii la locurile fruntaşe. Inconstanţa în joc a formaţiei de pe litoral pare să ducă până la urmă la încă un sezon competiţional ratat. După această partidă, Oltchim rămâne cu maximum de puncte în fruntea Ligii Naţionale, în timp ce Tomis rămâne pe locul 7, departe de obiectivul propus la începutul campionatului, un loc de cupă europeană. De la Tomis s-au evidenţiat Druţu (10 goluri), Barcan, Szabo şi Tâlvâc (câte 3 reuşite).