08:05 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Liderul de opinie HCM Constanţa - HC Bosna Sarajevo 26 - 25 (15 - 12) - Victorie disputată, dar meritată

15 Oct, 2010 12:03 659 Marime text
După trei eşecuri consecutive, în sfârşit, handbaliştii de la campioana României au reuşit să obţină primul succes în actuala ediţie a Ligii Campionilor. Ambiţionaţi de evoluţia promiţătoare din Spania contra celei mai bune echipe din campionat (Ciudad Real) şi cu linişte din partea conducerii tehnice, Toma şi colegii şi-au dorit foarte mult să obţină prima victorie şi să spere la primăvara europeană. Meciul a debutat într-o singură direcţie şi constănţenii aveau, după doar două minute, 2-0 pe tabela de marcaj. A urmat apoi 3-1. La un moment dat, avantajul s-a mărit şi HCM Constanţa conducea cu 5-1. Numai că oaspeţii, care alcătuiesc o echipă puternică, cu nu mai puţin de 11 internaţionali din Rusia, Macedonia, Croaţia, Serbia, au revenit încetul cu încetul pe tabela de marcaj. De la 8-2 în minutul 14 pentru HCM Constanţa s-a ajuns apoi la 9-8 în minutul 22. Au fost şi momente de egalitate - la 11 la 11 şi apoi la 12-12. Constănţenii se ambiţionează şi, prin Toma şi Csepreghi, în minutele 26 şi 27, reuşesc goluri importante, stabilind scorul la pauză: 16-12. Cea de-a doua parte a meciului s-a desfăşurat în aceeaşi notă. Au alternat perioadele de dominare şi dintr-o parte, şi din cealaltă, dar handbaliştii constănţeni nu au renunţat la victorie şi au crezut în ea până în ultimele minute ale jocului. De altfel, golul victoriei a fost reuşit de Marius Stavrositu în ultimele trei secunde. După această victorie, Handbal Club Municipal a urcat pe locul cinci în clasamentului grupei D. Un rol important în această victorie l-a avut publicul, aşa după cum a declarat şi Daniel Mureşan: „Noi am fost cam moi în apărare, dar nu am renunţat şi, ajutaţi de acest public extraordinar, am câştigat. Ştiam de la bun început că ne aşteaptă un meci extrem de dificil şi am dorit să câştigăm acest joc şi iată că am reuşit". La finalul partidei, omul ce a adus bucurie în tribune a recunoscut că a fost un meci extrem de greu. „A fost unul dintre cele mai grele meciuri pe care le-am avut în ultimii ani la Constanţa. Noi, jucătorii, ştiam că vom juca contra unei echipe puternice, bătăioase, care vine la Constanţa numai la victorie. Important este că am câştigat acest meci şi că mergem la Bacău pentru meciul de campionat după o victorie în Liga Campionilor", a declarat Marius Stavrositu. Părerea lui Stavrositu a fost împărtăşită şi de căpitanul Laurenţiu Toma: „Aşa cum au spus şi colegii mei, a fost un meci foarte greu. Ei au venit să facă la Constanţa un joc foarte bun şi să nu piardă. Şi noi ne-am dorit o victorie şi a rezultat un meci echilibrat, aprig, dar e bine că am câştigat noi. E bine că ne-am întrecut pe noi şi iată am reuşit o victorie în Liga Campionilor". Următorul meci se va disputa pe 18 noiembrie, la Constanţa, în compania celor din St. Petersburg. Pentru HCM Constanţa au evoluat jucătorii: Popescu, Stănescu, L.Toma 7, Stavrositu 4, Adzic, Csepreghi 4, Mureşan 3, Sadoveac, Nicolae 2, Băiceanu 2, Schuch, Angelovski 1, Sabou 1, Onyejekwe 1, Buricea, Riganas 1.